دانش ( science ) 
عنوان گروه یا کانال:

دانش ( science )


توضیحات: کانالی برای اشاعه دانش روز و افزایش آگاهی جامعه ● تماس با ما: ■ @call_sci
شناسه: iran_science@
تعداد اعضا: 5370
دانش ( science )

🕵‍♀ کشف تفاوت شخصیت انسان در ۱۴ سالگی و ۷۷ سالگی

✅ محققان دانشگاه ادینبرگ در طولانی‌ترین مطالعه شخصیت‌شناسی جهان دریافتند انسان در دهه اول و دهه هفتم زندگی‌اش دو شخصیت کاملا متفاوت دارد.

🆔 @iran_science

🔻 محققان نتايج مطالعه‌اي كه در سال 1947 روي 1208 دانش‌آموز 14 ساله در اسكاتلند انجام گرفت را مورد بررسي قرار دادند. در اين پروژه از معلمان درخواست شده‌بود تا پرسشنامه‌اي 6 پرسشي درباره 6 ويژگي‌ شخصيتي دانش‌آموزان، اعتماد به نفس، ثبات روحيه، پشتكار، وظيفه‌شناسي،‌اصالت و ميل به برتري را پر كنند.

🔺 6 دهه بعد، محققان دانشگاه ادينبرگ به 635 نفر از اين دانش‌آموزان تماس گرفتند و 174 نفر از آنها با انجام تست شخصيت‌شناسي موافقت كردند. اين افرادكه از ميانگين سني 76.7 برخوردار بودند، بايد 6 ويژگي‌ شخصيتي خود را دسته بندي مي‌كردند و از يكي از اعضاي خانواده و دوستان نزديك آنها نيز خواسته شد كه همين كار را درمورد آنها انجام دهند. در كنار اين پرسشنامه سلامت ذهني اين افراد نيز سنجيده شد.

🔹 محققان با بررسي نتايج ميان اين دو آزمايش متوجه شدند هيچ رابطه قابل توجهي ميان شخصيت اين افراد در 14 سالگي و 77 سالگي وجود ندارد. حتي زماني كه داده‌ها در مدلي پيچيده‌تر مورد بررسي قرار گرفت تا كوچكترين شباهت‌ها نيز خود را نشان دهند، محققان ارتباط بسيار ناچيز در بخش ثبات روحيه و پشتكار افراد در 14 و 77 سالگي مشاهده كردند.

❗️ اين نتايج برخلاف نتايج مطالعات پيشين است كه تاكيد داشتند افراد در سنين كودكي تا ميان‌سالي و از ميان‌سالي تا كهنسالي داراي ثبات شخصيتي هستند.

▪️ با اين‌همه كوچك بودن جمعيت مورد بررسي و همچنين اتكا به نظر خود افراد درباره شخصيتشان از نقاط ضعف اين تحقيق به شمار مي‌رود كه مي‌تواند اعتبار نتيجه آن را خدشه‌دار كند. (همشهری آنلاین)

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.sciencealert.com/you-re-a-completely-different-person-at-14-and-77-years-old-personality-study-suggests
دانش ( science )

🏎 هدایت خودکار کامل خودروها محقق می شود

✅ "ایلان ماسک", مدیر عامل تسلا، در توییتر خود اعلام کرده که ظرف سه تا شش ماه آینده اتوموبیل هایی با قابلیت "هدایت خودکار کامل" وارد بازار خواهند شد.

🆔 @iran_science

👈 تسلا هم روی نرم افزار و هم سخت افزار سیستم هدایت خودکار محصولات خود بهبودهایی را انجام داده است، بنابراین این زمانبندی برای این شرکت پیشرو دست یافتنی می باشد.

🔸 تسلا در طی چند ماه اخیر بهبود های چشمگیری را در نرم افزار هدایت خودکار خود انجام داده، تا مشکلاتی که منجر به تصادفات زیادی در سال گذشته شده بودند را بر طرف نماید. بر اساس گزارشی از سازمان ملی مدیریت امنیت ترافیک(NHTSA) که بعنوان بخشی از تحقیقات خود در رابطه با تصادف منجر به فوتی خودرو مدل S تسلا در ماه می 2016 انجام شد اعلام کرده این تغییرات موثر بوده اند و میزان تصادفات را تا 40 درصد کاهش داده اند.

🔹 با توجه به اینکه 94% تصادفات رانندگی به خطای انسانی نسبت داده میشود، اگر تسلا سیستم خود را به تکامل برساند، میتواند سالیانه هزاران زندگی را نجات دهد.

🔸 این ادغام سخت افزار و نرم افزار است که منجر به ساخت ماشین های هدایتگر خودکار تسلا میگردند، پس منتظر روزی باشید که ماشینتان مسئول رفت و آمد صبحگاهی شما باشند.

💬 برگردان: #انسیه_قطبی
▪️ #تکنولوژی #تسلا #ایلان_ماسک #نرم_افزار #سخت_افزار #هدایت_خودکار #اتوموبیل #خودرو

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://futurism.com/elon-musk-we-will-have-full-self-driving-capabilities-in-3-to-6-months
دانش ( science )

😴 چرا باید شب ها خوب بخوابیم؟

💠 همه ما این تجربه را حس کردیم که وقتی می خوابیم سرمان سبکتر می شود و #خواب نوعی تجدید قوا برای فعالیت مغزی است. با ما همراه باشید تا دلیل این اتفاق را بررسی کنیم.

🆔 @iran_science

🔹 هر قسمت از #بدن 2 نیاز ابتدایی دارد یعنی #تغذیه و دفع مواد زائد و #مغز با وجود اینکه 1/4 از مواد غذایی بدن را به خود اختصاص می دهد و حجم کمی دارد به سیستم دفعی قوی تری نیاز دارد این در حالی است که در بقیه قسمت های بدن، ما عروق لنفاوی را داریم که خود بخش عمده ای از این دفع را بر عهده دارد ولی در مغر این عروق وجود ندارد. اما کار عروق لنفاوی در مغز توسط مایع مغزی نخاعی که مغز را احاطه کرده انجام می گیرد.

☑️ نکته مهم اینجاست که مواد زائد به علت تراکم سلول ها درون مغز راهی به بیرون پیدا نمی کنند و اینجاست که خواب به ما کمک می کند.

🔸 تحقیقات دکتر jeff iliff نشان داده که وقتی ما می خوابیم مغز کوچک و جمع می شود در نتیجه فضایی در اطرافه عروق مغز برای ورود مایع مغزی نخاعی به داخل مغز به وجود می آید و اینگونه این مایع، مواد زائدی را که در طول بیداری بین سلول های مغز جمع شده بود دفع می کند.

🔹 یکی از مواد زائد مهم که همیشه در مغز در حال تولید شدن است Amyloid beta است که تجمع و رسوب این ماده یکی از عوامل شناخته شده #آلزایمر است. تحقیقات در این باره در حال انجام است تا ثابت کند خواب خود یک عامل حیاتی برای پیشگیری از آلزایمر و بیماری های مشابه آن است.

💬 برگردان:#Hamed_hgh
▪️ #سلامت

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://goo.gl/8LThBT
دانش ( science )

💻 کامپیوتر های نوری با سرعتی حداقل 20 برابر لپ تاپ شما

✅ دستگاه های الکترونیکی کنونی، از ترانزیستور هایی با جریان #الکترون بهره می‌برند. اما اگر ما بتوانیم از #نور به جای الکتریسیته استفاده کنیم که از #فوتون ها تشکیل شده اند، #کامپیوتر هایی 20 برابر سریع تر خواهیم داشت.

🆔 @iran_science

🔹 پیشروی صنعت الکترونیک، در چهار دهه گذشته، روندی که طی کرده که نام آن را قانون مور (Moore's Law) گذاشته اند. این قانون بیان می کند که قابلیت و سرعت دستگاه های الکترونیکی هر دو سال، دو برابر می‌شود. و در حقیقت، هر سال شرکت‌ها تکنولوژی، با وسایلی جدید، سریع تر، هوشمند تر و بهتر وارد بازار می‌شوند.

🔸 گوردون مور (Gordon Moore)، یکی از بنیان گذاران اینتل، بیان می‌کند که: تعداد ترانزیستور‌های موجود چیپ ها در هر 24 ماه نزدیک به دو برابر می شود. ترانزیستور ها، سوییچ های کوچک الکتریکی، واحد هایی بنیادی هستند که تمام وسایل الکترونیکی ای که به فکر ما برسد، با آن ها کار می کنند. همچنان که آن ها کوچکتر می شوند، سریع تر شده و برق کمتری مصرف می کنند.

🔹 در دنیای #تکنولوژی، یکی از بزرگترین سوال های قرن 21 ام این است که: تا چه اندازه می توانیم ترانزیستور ها را کوچک کنیم؟ اگر محدودیتی در کوچک کردن آن ها وجود داشته باشد، ممکن است ما به نقطه ای برسیم که نتوانیم فراتر از آن، دستگاه هایی کوچک، قدرتمند و کارآمد بسازیم.

👈 نزدیک شدن به نقطه نهایی

🔹 اکنون، شرکت هایی همچون اینتل، تولید کننده انبوه ترانزیستور های 14 نانومتری هستند که تنها 14 برابر وسیع تر از مولکول DNA و از جنس سیلیکون می باشند. در سیاره ما، سیلیکون دومین ماده فراوان است که اندازه اتمی آن نزدیک به 2 نانومتر است. ترانزیستور های امروزی پهنایی نزدیک به 70 برابر اتم #سیلیکون دارند، بنا بر این احتمال اینکه بتوان آن ها را باز هم کوچکتر کرد رو به کاهش است. ما به نقطه نهایی بسیار نزدیک شده ایم.

🔸 در حال حاضر، ترانزیستور ها از سیگنال الکتریکی (حرکت الکترون از جایی به جایی دیگر) برای ارتباط بهره می برند. اما اگر ما بتوانیم از نور به جای الکتریسیته استفاده کنیم که از فوتون ها تشکیل شده اند، می توانیم باز هم ترانزیستور ها را سریع تر بسازیم. تلاش هایی نوظهور برای پیدا کردن راهی به منظور ادغام پردازش نوری با چیپ های موجود در دست اقدام است.

👈 قرار دادن نور در ترانزیستور

🔹 در حال حاضر، تمامی رخداد‌ها در ترانزیستور توسط الکترون صورت می‌گیرد. برای جایگزین کردن نور، در حقیقت ما باید فوتون ها را به جای الکترون ها جا به جا کنیم. نتایج حاکی از آن است که تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از فوتون، باید بزرگتر از دستگاه هایی باشد که ما امروزه برای استفاده از الکترون به کار میبریم.

🔸 با این حال، یک چیپ فوتونی، به تعداد منبع نوری کمی نیاز دارد، فوتون های تولید شده را میتوان توسط لنز ها و آینه های کوچکی در سراسر چیپ منتقل کرد. همچنین، نور بسیار سریع تر از الکترون است. به طور میانگین سرعت فوتون 20 برابر بیشتر از الکترون است. که نتیجه ی آن کامپیوتر هایی 20 برابر سریع تر است، سرعتی که با تکنولوژی امروزی، 15 سال دست یابی به آن زمان می برد.

👈 چه زمانی میتوانم یک لپ تاپ یا کامپیوتر نوری بگیرم؟

🔹 ما هنوز راه های زیادی تا رساندن این محصولات به فروشگاه ها داریم و این پیشرفت ها زمان بر است. با این حال تحقیقات همچنان ادامه دارد، قابلیت نور هم به چنگ خواهد آمد و بالاخره پیشرفت کرده و به دستگاه های الکترونیکی سرعت می بخشد. هر چند که راهی زیادی در پیش است، اما آینده فوتونی روشن است.

💬 برگردان: #محمد_ناطقی_رستمی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.sciencealert.com/light-based-laptops-will-run-at-least-20-times-faster-than-yours
دانش ( science )

😱 بعضی از قسمت های بدن بعد از مرگ زنده می مانند

☑️ حتی بعد از #مرگ هم زندگی در بدن ما جریان دارد. این را یک تحقیق جدید نشان می دهد. همه #سلول ها در زمانی که یک جاندار می میرد از بین نمی روند. برای بررسی این ادعا ادامه مطلب را دنبال کنید.

🆔 @iran_science

💭 پیتر نابل، مولف ارشد دانشگاه واشنگتن و آلاباما، می گوید: سلول های مختلف نیمه عمر متفاوتی دارند. در واقع این طور به نظر می رسد که بعضی از انواع سلول ها حتی بعد از مرگ هم برای زنده ماندن تلاش می کنند. وی می گوید که این احتمال وجود دارد که سلول ها زنده می مانند و تلاش میکنند تا خود را ترمیم کنند به خصوص سلول های نخاعی.

🔹 یک گروه بین المللی از دانشمندان که روی نوعی از ماهی های خط دار و موش ها تحقیق می کردند می گویند که این پدیده در تمام #حیوانات و از جمله #انسان هم رخ می دهد.

🔺 رو نویسی ژن (ساخته شدن RNA از روی DNA) که برای اعمالی مانند استرس، ایمنی، التهاب و... انجام می شود بعد از مرگ افزایش می یابد.

🔹 آنها امیدوارند که بتوانند زمان بیشتری (بیشتر از 48 ساعت) را مورد بررسی قرار دهند. اما چون که این اولین تحقیق جامع در این زمینه است باز هم سوالات زیادی باقی می ماند.

🔺 دانشمندان معتقدند که این تحقیقات زمینه ساز تحقیق های بسیار زیادی دراین باره خواهد شد تا نحوه ی مرگ و از کار افتادن فرآیند ها بعد از مرگ جاندار مشخص شود.
❓ خوب چه کسی آینده را می داند؟

💬 برگردان: #احمدرضا_مرادی_علمدارلو

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.livescience.com/57638-parts-of-body-alive-after-death.html
دانش ( science )

🕵 تحقیقات جدید درباره بیماری MS

✅ تحقیقات جدید یافته های بیشتری را مبنی بر کارآمد بودن پیوند سلول های بنیادی خون ساز اتولوگ (AHSCT) در بیماران مبتلا به MS فراهم آورده است.

👈 #بیماری #MS در نتیجه ی اختلال در #سیستم_ایمنی #بدن فرد ایجاد می شود که در آن سیستم ایمنی سلول های عصبی فرد را به عنوان بیگانه شناسایی کرده و آن ها را تخریب می کند.

🆔 @iran_science

🌐 اخیرا دکتر پائولو مورارو و همکارانش در امپریال کالج لندن یافته هایشان را در JAMA Neurology Journal منتشر کرده اند. #درمان

🔹اگرچه این تیم تحقیقاتی بعد از فوت تعداد اندکی از بیماران در 100 روز اول بعد از #پیوند، هشدار داده اند که آزمایش های دیگری برای افزایش کارایی و امنیت این روش بایستی انجام شود.

👨‍🔬 شرح آزمایش: در این روش ابتدا سلول های بنیادی خود فرد برداشت شده و سپس فرد #شیمی_درمانی می شود تا اثری از هر گونه #سلول بیمار در بدنش باقی نماند. بعد از شیمی درمانی، سلول های بنیادی به جریان خون فرد باز گردانده می شوند تا به صورت نرمال شروع به ساخت سلول های خونی کنند. به عبارتی ساده تر، سیستم ایمنی از نو شروع به کار می کند.

🔹 این آزمایش در 25 مرکز درمانی و 13 کشور انجام شد. در آن 281 بیمار مورد آزمایش قرار گرفتند که 78 بیمار دارای پیشرفت سریع بودند.

🔸 در نهایت 46 درصد بیماران بعد از گذشت 5 سال از پیوند، هیچ گونه پیشرفتی از بیماری را نشان ندادند. در واقع طبق گفته ی دکتر مورارو با این روش می توان بیماری را به مدت 5 سال فریز کرد و از گسترش ان جلوگیری به عمل آورد.

💬 برگردان: #saeid_med

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.medicalnewstoday.com/articles/315938.php
دانش ( science )

🚀 چقدر زمان می برد تا به منظومه 7 سیاره ای شبه زمین پرواز کنیم؟

✅ کشف هفت #سیاره هم اندازه زمین در یک #ستاره نزدیک، #تراپیست -1، قطعا خبر هیجان انگیزی است. اما چه چیزی برای سفر به یکی از سیاره های این دنیای بیگانه نیاز است و چقدر زمان می برد؟ با ما همراه باشید تا این موضوع جذاب را بررسی کنیم.

🆔 @iran_science

🔸 تراپیست-1، 39 سال نوری از زمین فاصله دارد، و یا به عبارتی 369 تریلیون کیلومتر! در حرکت با سرعت نور، 39 سال طول می کشد که به آن جا برسیم، اما تا به حال هیچ فضاپیمایی نتوانسته با سرعتی حتی نزدیک به نور حرکت کند! پس با این حساب، و با تکنولوژی امروز، چقدر سفر به تراپیست-1 زمان می برد؟ #trappist

🔹 با توجه به سرعت فضاپیما، محاسبه زمانی که سفر به تراپیست-1 طول می کشد، آسان است. زیرا زمان، برابر است با تقسیم فاصله (39 سال نوری) بر سرعت حرکت #فضاپیما .

👈 #نیو_هورایزنز

🔸 #افق_های_نو ، سریع ترین فضاپیمایی است که تا به حال پرتاب شده و اکنون در حال خروج از #منظومه_شمسی ، با سرعت 14.31 کیلومتر بر ثانیه است. با این سرعت، رسیدن به تراپیست-1 حدود 817،000 سال زمان می برد.

👈 #جونو

🔹 فضاپیمای جونو #ناسا، به خاطر نزدیک شدن به سیاره مشتری در 2016 و به علت گرانش این سیاره، اکنون به سرعتی فراتر از افق های نو رسیده است (سرعت اولیه‌ی افق های نو از جونو بیشتر بود). جونو اکنون با سرعت 265،000 کیلومتر بر ساعت در حرکت است و به سریع ترین شی ساخت دست بشر مبدل شده است. با این حال اگر جونو حتی از همان ابتدا با این سرعت پرواز می کرد، 159،000 سال زمان می برد تا به تراپیست-1 برسد.

👈 ویجر 1

🔸 #ویجر 1، فضاپیمایی است که بیشترین فاصله از #زمین را گرفته و در سال 2012 منظومه شمسی را ترک کرده و وارد فضای بین ستاره ای شده است. بر اساس گفته های ناسا، سرعت این فضاپیما اکنون 61،476 کیلومتر بر ساعت است. برای ویجر 1، رسیدن به تراپیست-1، 685،000 سال زمان می برد. البته هم اکنون ویجر 1 در حال حرکت به ستاره ای در فاصله 17.6 سال نوری است.

👈 شاتل فضایی ناسا

🔹 #شاتل_فضایی ناسا دور زمین را با حداکثر سرعت 28،160 کیلومتر بر ساعت طی کرد. برای فضاپیمایی با این سرعت، 1.5 میلیون سال زمان می برد تا به تراپیست-1 برسد.

⚠️ پس با این حساب، به این زودی ها برای تعطیلات بین ستاره ای برنامه نریزید❗️

💬 برگردان: #محمد_ناطقی_رستمی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.space.com/35796-trappist-1-alien-planets-travel-time.html
دانش ( science )

❓ چرا دوستانتان دوست ندارند ماجراهای مسافرت شما را بشنوند؟!

👈 همه این حقیقت را قبول دارند که وقتی شما از سفر برمیگردید و کسی به شما میگوید "همه ماجرا را برایم تعریف کن" آنچه واقعا منظورشان هست این است که "من فقط خواستم مودب باشم و واقعا سعی کن کوتاهش کنی و لطفا عکس هاشو بهم نشون نده"

🆔 @iran_science

✅ تحقیقی که جدیدا در مجله "Psychological Science" منتشر شده تایید میکند که "ما دوست نداریم تجربه های جدید دیگران را بشنویم مگر اینکه برای ما جدید نباشند"
🔺 اگر خواستید راجع به تجربه های خود در #سفر به جایی که دوستتان هم قبلا رفته صحبت کنید با تمام سرعت ادامه بدهید. ولی اگر میخواهید راجع به داستان ماجراجویی های خود در جایی که دوستانتان ندیده اند صحبت کنید، شاید بهتر است دست نگه دارید.

🔹 در گام اول این تحقیق، شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم شدند، گویندگان و شنوندگان. آنهایی که نقش گوینده داشتند ویدیوهایی کوتاه از سخنرانانیهای TED و تصاویری از طبیعت را تماشا کردند و بعدا به آنها گفته شد که هر آنچه دیده بودند را برای شنونده ها تعریف کنند. در برخی موارد شنونده ها همان ویدئو یا تصویر را دیده بودند و در برخی برای اولین بار راجع به آن می شنیدند. پیش از شروع، گویندگان پرسشنامه ای راجع به پیش بینی واکنش گروه دیگر پر کردند و شنوندگان نیز پس از پایان کار واکنش خود را ثبت میکردند.

☑️ نتایج: مردم از داستانهایی که با موضوع آن آشنایی داشتند بیشتر لذت برده بودند.

💭 نویسندگان معتقدند که دلیل آن عدم تطابق میان "ذهنیت ما از خودمان" و توانایی های واقعی ماست. ما واقعا در تعریف کردن داستان آنقدر که فکر میکنیم خوب نیستیم. نویسنده این تحقیق میگوید: گفتار انسان ها سرشار از خلاهای اطلاعاتی است و موضوعات آشنا به شنونده ها این امکان را میدهد که از اطلاعات خود برای پر کردن این خلاء ها استفاده کنند.

💭 نویسنده دیگر این تحقیق، دانیل گیلبرت که روانپزشکی در دانشگاه هاروارد است میگوید: دوستان ما ممکن است از شنیدن در مورد یک نقاشی که هرگز ندیده اند و یا کتابی که هرگز نخوانده اند لذت ببرند، به شرط اینکه بتوانیم بخوبی آنرا تشریح کنیم. ولی اکثر ما این توانایی را نداریم.

💬 برگردان: #انسیه_قطبی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗http://nymag.com/scienceofus/2017/02/heres-proof-that-no-one-wants-to-hear-your-vacation-stories.html
دانش ( science )

💧 دانشمندان استرالیایی فیلتری برای پالایش آب آشامیدنی از #آرسنیک اختراع کردند

✅ مسمومیت ناشی از آب آشامیدنی حاوی آرسنیک هنوز هم عاملی است که سبب نگرانی 137 میلیون انسان در بیش از 70 کشور در سراسر جهان است، اما #فیلتر جدید خلق شده توسط پژوهشگران استرالیایی، یک فناوری ارزان و آسان است که می تواند این مشکل بزرگ را حل کند.

🆔 @iran_science

🔹 دستگاه های کنونی برای زدودن آرسنیک از آب های زیر زمینی، از شیوه هایی چون اسمز معکوس (reverse osmosis) و مبادله آهن (iron exchange) استفاده می کنند که مقرون به صرفه و یا کارآمد نیستند، و این بدین معنی است که این دستگاه ها در کشور هایی از جمله ویتنام و بنگلادش که به آن نیاز شدید دارند، زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

🔸 گروهی از پژوهشگران دانشگاه فناوری سیدنی که در ساخت این فیلتر شرکت داشته اند، بیان کردند که به خاطر روند آهسته مسمویت آرسنیک، بسیاری از مردم که جایگزینی برای این آب ندارند، به ناچار از همین آب می آشامند. در نهایت آن ها دچار انواع #سرطان و بیماری های #گوارشی می شوند و این امر یک مشکل بزرگ در بهداشت عمومی است.

🔹 حال دانشمندان دانشگاه فناوری سیدنی با همکاری دانشگاه ملی ویتنام و فرهنگستان علوم و فناوری ویتنام دستگاهی را طراحی و معرفی کردند که مقرون به صرفه و ساخت آن آسان است.

🔸 رهبر گروه پژوهشگران بیان کرد که: «سه جزء کلیدی در این دستگاه وجود دارد: غشاء آلی، مخزنی که غشاء در آن وارد شده، و یک کارتریج جاذب، ساخته شده از ضایعات صنعتی محلی. این دستگاه پایدار، هم منابع محلی را به حداکثر می رساند و هم مواد زاید آرسنیک و آلودگی محیط زیست را به حداقل می رساند و سبب بهبود #سلامتی و کیفیت زندگی می شود.»

🔹 همچنین غشاء –که می تواند هر مانع دلخواهی باشد- #باکتری و رسوبات آلوده آب های زیر زمینی را نیز پالایش می کند، که در نتیجه، حاصل آن آبی تمیز و سالم برای نوشیدن است.

🔸 رهبر گروه همچنین بیان کرد که: «انرژی این فیلتر، می تواند توسط #گرانش زمین، یا انرژی #خورشیدی و یا پمپ دستی تامین شود. غشاء تا سه سال عمر می کند، در حالی که کارتریج که آرسنیک را جذب می کند، به صورت دوره ای (هر سه ماه تا شش ماه) تعویض می شود. کارتریج استفاده شده تبدیل به مواد ساختمانی بی خطر می شوند، بنا بر این دستگاه، آرسنیک را بدون خطر دفع می کند.»

🔹 گروه پژوهشگران بیان کرده اند که تولید کنندگان محلی می توانند این محصول را تولید، نصب و نگهداری کنند، که یعنی هنگامی که این محصولی در منطقه ای تولید شد، سبب تولید شغل برای آن منطقه می شود. پژهشگران این پروژه که سال های اخیر را برای این محصول کار کرده اند، برنده جایزه "فناوری در برابر فقر" شده اند تا از آن ها پشتیبانی شده و کارشان را برای عرضه ادامه دهند.

💬 برگردان: #محمد_ناطقی_رستمی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.sciencealert.com/australian-scientists-have-designed-a-filter-that-removes-arsenic-from-drinking-water
دانش ( science )

👩‍🎨 افراد خلاق فقط "راست‌مغز" نیستند

▪️ بررسی‌های گذشته حاکی از آن بود که افراد خلاق و هنرمند راست‌مغز و افراد منطقی و تحلیلی چپ‌مغز هستند؟ اما آیا واقعا مغز دقیقا چنین عملکردی دارد؟ با کانال دانش همراه باشید تا به واقعیت این موضوع پی ببریم.

🆔 @iran_science

✅ نتایج بررسی‌های جدید نشان داده است، یک فرد نمی‌تواند فقط راست‌مغز و یا چپ‌مغز باشد و نیمکره چپ #مغز هم به افراد خلاق کمک می‌کند. #خلاقیت

🔹 مغز دارای دو نوع بافت است: #ماده_خاکستری و #ماده_سفید .ماده خاکستری برای پردازش اطلاعات، کنترل عضلات و #ادراک حسی است، در حالی که ماده سفید مسئول حمل سیگنال‌های الکتریکی به مناطق مختلف از طریق رشته‌هایی به نام #آکسون است.

🔸 محققان در این بررسی، آکسون در 68 شرکت‌کننده را با روش MRI به نام تصویربرداری diffusion tensor مورد مطالعه قرار دادند و آزمون‌هایی برای میزان خلاقیت در آنها انجام شد.

🔹 نتایج بررسی‌ها نشان داد، اغلب گروه خلاق ماده سفید بیشتری در لوب #فرونتال مغز نسبت به افراد با خلاقیت کمتر دارند.

🕵 دیوید دانسون، نویسنده این بررسی در دانشگاه دوک، با همکاری پل تامپسون از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی این مطالعه را انجام دادند.

☑️ مشاهده این الگوهای مغزی برای تشخیص زودهنگام #بیماری #آلزایمر و همچنین شرایط عصبی مانند #زوال_عقل، #صرع، #اسکیزوفرنی، آسیب‌های مغزی و #کما بسیار مفید است.

🌐 یافته‌های این بررسی در مجله Bayesian Analysis منتشر شده است. (ایسنا)

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.scienceworldreport.com/articles/57381/20170224/creative-people-arent-exactly-right-brained-says-new-study.htm
دانش ( science )

📃 مغز ما فروکتوز تولید می کند

👈 فروکتوز یک #قند ساده است که در #میوه ها و #سبزیجات یافت می شود. مصرف زیاد آن باعث افزایش قند #خون و #بیماری های مزمن مانند #چاقی می شود.

🆔 @iran_science

✅ محققان دانشگاه Yale آمریکا نشان داده اند که در مغز انسان گلوکز تبدیل به فروکتوز می شود.

🔸 تیم تحقیقاتی دانشگاه ییل قبلا نشان داده بودند که تاثیر #فروکتوز بر عملکرد #مغز متفاوت با تاثیر #گلوکز می باشد اما اینکه فروکتوز چگونه از #سد_خونی_مغزی می گذرد بی جواب مانده بود.

🔹 آنها در آزمایشی جدید که بر روی 8 نفر انجام شد به هر کدام محلولی از گلوکز تزریق کرده و تغییرات فروکتوز را با روش magnetic resonance spectroscopy بررسی کردند.

🔸 مشاهده شد که میزان فروکتوز مغز به شکل قبل توجهی افزایش پیدا کرده بدون اینکه سطح آن در خون دستخوش تغییر چندانی شود.

🔺 آنها حدس می زنند که مسیر متابولیکی polyol که در دیگر قسمت های #بدن گلوکز را به فروکتوز تبدیل می کند در مغز هم دخیل باشد.

▪️ گلوکز است که پیام سیر بودن را به مغز مخابره می کند اما در مورد فروکتوز اوضاع متفاوت است و این مطالعه می تواند بعد جدیدی را تحت عنوان "تاثیرات فروکتوز روی مغز " پیش روی محققان #neuroscience قرار دهد.

💬 برگردان: #saeid_med

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://neurosciencenews.com/fructose-brain-6146/
دانش ( science )

🌚 به ناسا برای یافتن سیاره نهم کمک کنید

📢 قابل توجه افرادی که از گرفتن مقام سیاره از پلوتو ناراحت شدند، ممکن است #سیاره نهمی وجود داشته باشد، یا دست کم #ناسا اینطور فکر میکند و از مردم درخواست کرده که برای یافتن آن کمک کنند.

🆔 @iran_science

🔸 زونیورس در سایت خود امکان مشارکت همگانی در پروژه را فراهم کرده است.
👉 goo.gl/in89TI

💬 دکتر لارا ترویلی در این رابطه به سی ان ان گفت: " هر کسی می تواند در این کار مشارکت کند از بچه مهدکودکی گرفته تا 95 ساله ها"

🔹روش کار :

● ناسا تصاویر متحرک کوتاهی از اسکن های آسمان طی چندین سال تهیه کرده و شرکت کنندگان باید بدنبال اختلالات در تصاویر باشند - در واقع مجموعه ای از نقاط کوچک- و یافته های خود را علامت گذاری کنند. هدف شناسایی #اجرام_کیهانی متحرک است.

🔸 در سال 1930 کلاید تومبا (Clyde Tombaugh) بوسیله تکنیک مشابهی #پلوتو را کشف کرد ولی برای این کار 7000 ساعت زمان گذاشت. ناسا امیدوار است که ترکیب ستاره شناسان حرفه ای و کمک جمعی دیگران شناسایی سیاره نهم را آسانتر کند. پیش بینی می شود که این پروژه حدود 4 سال زمان ببرد.

💬 برگردان: #انسیه_قطبی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://edition.cnn.com/2017/02/16/us/nasa-search-worlds-trnd/index.html
دانش ( science )

💭 دنبال یک راه سریع برای کاهش وزنتان هستید؟ به ماه سفر کنید!

🆔 @iran_science


🔸وزن همان فشاری است که جاذبه بر جرم هر فرد وارد می کند. در واقع همان انرژی سکون است که در برابر به حرکت د رآمدن از حالت ایستا و یا متوقف شدن از حالت متحرک مقاومت می کند.

🔹جرم شما در تمام دنیا ثابت است ولی وزنتان بر اساس نیروی جاذبه ای که به آن وارد میشود تغییر می کند.

🔸نیروی جاذبه هر جسم مانند سیاره ها, با جرمشان رابطه مستقیم و با قطرشان رابطه مربع معکوس دارد.

🔹برای محاسبه وزن خودتون در سایر سیاره ها وزنتان روی زمین را در عددی که جلوی هر سیاره آمده ضرب کنید :

• عطارد 0.38
• ناهید 0.91
• زمین 1.00
• مریخ 0.38
• مشتری 2.3
• زحل 1.06
• اورانوس 0.92
• نپتون 1.19

🔸 با توجه به اینکه ماه نزدیکترین مقصد به زمین هست خوب هست بدانید که وزن شما روی ماه یک ششم زمین خواهد بود.
من اگر خیلی نگران وزنم بودم احتمالا فکر سفر به مشتری را هم نمی کردم.


💬 برگردان: #انسیه_قطبی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.livescience.com/33356-weight-on-planets-mars-moon.html
دانش ( science )

👌🏻شناسایی یک روش جدید برای مقابله با پارکینسون
🆔 @iran_science

✅ محققان دانشگاه اِموری آتلانتای آمریکا نوعی پروتئین را شناسایی کردند که با بیماری پارکینسون ارتباط دارد. این پروتئین که synaptic vesicle glycoprotein 2C به اختصار SV2C نام دارد، هدف جدیدی برای داروها محسوب می‌شود.


🔹بیماری پارکینسون نوعی اختلال پیش رونده سیستم عصبی است که موجب اختلال در حرکت شده و منجر به لرزش بدن می‌شود.

🔸پروتئین SVC2 یکی از پروتئین‌های مسئول تنظیم میزان ترشح انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین در مغز است. دوپامین در کنترل احساسات، انگیزه‌ها و حرکات شخص تاثیر دارد.

🔹کمبود دوپامین در مبتلایان به پارکینسون امری متداول است. در تحقیقات قبلی ارتباط بین SV2C و توانایی سیگار کشیدن با هدف کاهش خطر ابتلا به پارکینسون مورد بررسی قرار گرفته است.

🔸در این تحقیقات با استفاده از دستکاری ژنتیکی موش‌هایی ساخته شدند که دچار کمبود SV2C و در نتیجه کمبود دوپامین در مغز بودند و حرکات آن ها دچار محدودیت شده بود. حرکت این موش‌ها پس از دریافت نیکوتین حاصل از سیگار کشیدن، کندتر شد. همچنین محققان با بررسی میزان SV2C در بافت مغز افرادی که در اثر پارکینسون جان خود را از دست دادند، دریافتند میزان این پروتئین در مغز آن‌ها متفاوت با سایرین بوده است.

🔹بر اساس این تحقیقات، درمان های دارویی که SV2C را هدف می گیرند، می توانند برای درمان پارکینسون و سایر بیماری های مرتبط با دوپامین کاربرد داشته باشند.

💬 برگردان: سایت ایران اکونومیست

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗http://m.pnas.org/content/early/2017/02/27/1616892114.abstract
دانش ( science )

❗️چاقی مفرط خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
🆔 @iran_science

✅تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به چاقی مفرط بیشتر در معرض خطر انواع سرطان مانند سرطان پستان، تخمدان، کلیه، پانکراس، روده بزرگ، مقعد و مغز استخوان هستند.

🔹تحقیقی که به تازگی منتشر شده می گوید سرطان عامل اصلی مرگ در سرتاسر جهان است و چاقی در نسل های اخیر بیش از دو برابر شده است.
رویترز به مرکز و یا گروهی که این تحقیقات را انجام داده اند ، اشاره نکرد.

🔸طبق این تحقیق با آن که چاقی خود سرمنشاء انواعی از تومورهاست، شواهد قوی از ارتباط میان چاقی و سرطان خبر می دهد.
سازمان بهداشت جهانی می گوید، در سراسر جهان یک میلیون و 900 هزار فرد چاق زندگی می کنند و به عبارتی از هر 10 فرد بالغ چهار نفر چاق و یک نفر چاق مفرط است. چاقی خطر بیماری های قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی و مفصلی را نیز موجب می شود.
در این تحقیق کارشناسان نتیجه 204 تحقیق قبلی درباره رابطه میان چاقی مفرط و افزایش وزن با 36 نوع سرطان را بررسی کرده و نتیجه فوق را گرفتند.

🔹آنان بویژه ارتباطی قوی میان چاقی مفرط با سرطان دستگاه گوارش و همچنین تومورهای هورمونی در زنان یافتند.

💬 برگردان: سایت ایران اکونومیست

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗http://in.reuters.com/article/us-health-obesity-cancer-idINKBN1685M4
دانش ( science )

🔴 تاثیر آلودگی هوا بر عملکرد باکتری ها
🆔 @iran_science

✅ آلودگی هوا می تواند تاثیر آنتی بیوتیک ها بر باکتریهای عامل عفونت تنفسی را تغییر بدهد و پتانسیل ابتلا به بیماری تنفسی را بالا ببرد.

🔹محققان در دانشگاه لستر در انگلستان برای اولین بار نشان دادند که باکتری های عامل عفونت تنفسی به طور مستقیم از کربن سیاه موجود در آلودگی تاثیر می پذیرند.
این تحقیق بیشتر روی دو گروه از باکتریها انجام گرفته است. استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس نومونیا از مهمترین عوامل عفونت تنفسی هستند و هر دو بیشترین مقاومت آنتی بیوتیکی را نشان می دهند.

🔸کربن سیاه بر میزان رشد باکتری و همچنین میزان مقاومت آن در برابر ایمنی بدن تاثیر بسزایی دارد و همچنین باعث می شود استرپتوکوکوس نومونیا از بینی به مجاری پایین تر سرایت پیدا کند که همین مهمترین عامل ایجاد بیماری است.

🔹از همین رو سازمان بهداشت جهانی (WHO) آلودگی هوا را به عنوان بزرگترین خطر محیطی برای سلامت افراد برشمرده است.

❗️جالب است بدانید آلودگی هوا سالانه مستقیما مسئول مرگ بیش از 7 میلیون نفر در جهان است.

💬 برگردان: #فرهاد_قریب
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170302091237.htm
دانش ( science )

🤰 ارتباط قاعدگی زودرس و خطر ابتلا به دیابت بارداری

👈 #دیابت بر اثر #حاملگی تعداد قابل توجهی از مادران را تحت تاثیر قرار می دهد. هنوز دلیل قطعی برای این مورد مشخص نشده است، ولی تحقیقات نشان میدهد سنی که خانم ها اولین #قاعدگی را تجربه میکنند تاثیر بسزایی دارد.

🆔 @iran_science

✅ این بیماری به اختصار GD (دیابت حاملگی) نام دارد و در نتیجه ی عدم توانایی تولید #انسولین کافی در مادران آغاز می شود.

🔹 بیشتر مادران در مراحل آخر #بارداری تحت تاثیر قرار میگیرند، در نتیجه به #جنین آسیبی وارد نخواهد شد.

🔸 بر اساس گزارش CDC (مرکز جهانی کنترل بیماری ها) در سال 2014 حدود 9 درصد مادران به این #بیماری مبتلا شده اند.

🔹 بر اساس آزمایشی که در همان سال روی 4700 نفر از مادران مبتلا انجام شد، مشخص شد که بیش از 50 درصد از بانوانی که #پریود زودرس (11 سالگی و قبل از آن) را تجربه کرده بودندبه این بیماری مبتلا شده بودند.

💬 برگردان: #فرهاد_قریب

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.medicalnewstoday.com/articles/316201.php
دانش ( science )

💭فرزندانی که از مادران مسن تر متولد می شوند تواناییهای تفکری بالاتری دارند در حالیکه 40 تا 50 سال پیش خلاف این مطلب صادق بوده است.

🆔 @iran_science

🔸امروزه زنان در سن بالاتری اولین فررزند خود را به دنیا می آورند, و بطور متوسط, فرزندان اول نتایج بهتری در آزمونهای شناختی که توانایی های تفکری را اندازه گیری می کنند بدست می آورند. شاید دلیلش این باشد که نسبت به بچه های بعد, توجه بیشتری از پدرو مادر خود دریافت می کنند.

💭آلیس گویسیس نویسنده این پژوهش در London School of Economics and Political Science می گوید" «توانایی شناختی به نوبه خود بسیار اهمیت دارد, ولی اهمیت مضاعف آن در این است که معیاری برای پیش بینی موفقیت فرد در زمینه های تحصیلی, کاری و سلامت در آینده می باشد.»

🔹در گذشته مادران مسن تر فرزند سوم یا چهارم خود را به دنیا می آوردند که از نظر انرژی و منابع آنها را تحت فشار قرار می داده.
امروزه مادران مسن تر نسبت به جوان تر ها برتری هایی دارند. آنها اغلب تحصیلکرده تر هستند و احتمال اینکه شغل مناسبی داشته باشند بالاتر و شانس سیگاری بودنشان که بررشد جنین تاثیر منفی دارد کمتراست.

🔸 در سالهای 1958 تا 1970 فرزندان 10 تا 11 ساله از مادران 25 تا 29ساله در مقایسه با مادران 35 تا 39 ساله امتیاز بالاتری در آزمون شناختی کسب کردند درحالیکه این نتایج در سال 2001 برعکس شده است.
این پژوهش اخیرا در ternational Journal of Epidemiology چاپ شده است.


💬 برگردان: #انسیه_قطبی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗http://health.usnews.com/health-care/articles/2017-02-20/kids-born-to-older-moms-score-higher-on-thinking-tests
دانش ( science )

👩‍🔬 چرا زنان به دوز بالاتری از مسکن احتیاج دارند؟

👈 نتایج مطالعات یک گروه تحقیقاتی در گرجستان نشان می دهد که چرا بیماران زن به دوز بسیار بالاتری از #مورفین نسبت به مردان نیاز دارند. با کانال دانش همراه باشید تا این پژوهش جذاب را بررسی کنیم.

🆔 @iran_science

✅ تفاوت های مغزی بین #زنان و #مردان در پاسخ آنها نسبت به مسکن ها تاثیر بسزایی دارد. #مغز #درمان

▪️ وقتی میکرو گلیاها (سلول های ایمنی دستگاه عصبی) بلاک می شوند زنان و مردان پاسخ یکسانی در برابر مسکن های شبه افیونی دارند.

🔹 درد مزمن از شایع ترین مشکلات سلامتی است که از هر چهار نفر معمولا یک نفر به آن مبتلا می شوند و بیشترین شیوع را نیز در قشر میانسال دارد. زنان بیشتر از مردان در معرض انواع #درد مزمن از جمله #میگرن و سندرم خستگی مزمن و ... هستند.

🔸 اثبات شده است میکرو گلیاها یک سیستم اسکن سریع و پیچیده شکل می دهند که به طور سریع به آسیب پاسخ می دهد.

🔹 مورفین علاوه بر رسپتوری(دریافت کننده) که روی سلولهای عصبی دارد به رسپتورش روی میکروگلیا نیز متصل می شود که این رسپتور "TLR4" نامیده می شود.

🔸 پژوهشگران نشان داند وقتی مورفین به "TLR4" روی نوروگلیا متصل می شود، این سلول ها به شدت با اثر ضددردی مورفین مقابله می کنند.

☑️ در طی این پاسخ التهابی میکروگلیاها در زن و مرد تراکم یکسانی دارند ولی در جنس زن فعالیت بسیار بالاتری دارند که باعث میشود خانم ها دو برابر آقایان به مسکن نیاز داشته باشند.

🌐 این پژوهش در ژورنال "Neuro Science" منتشر شده است.

💬 برگردان: #فرهاد_قریب

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.jneurosci.org/content/early/2017/02/20/JNEUROSCI.2906-16.2017
دانش ( science )

⚠️ ساخت رباتی که ذهن انسان را می‌خواند❗️

👨‍💻 محققان دانشگاه ام.آی.تی موفق به ساخت رباتی شدند که دستورات را با خواندن #ذهن #انسان دریافت کرده و اجرا می‌کند. ویدیو این ربات را در کانال دانش مشاهده کنید.

🆔 @iran_science

🤖 این ربات که "بکستر" نام دارد در حین اجرای دستورات در صورتی که #مغز امواجی ارسال کند که دستور اشتباه داده، متوجه شده و واکنش نشان می‌دهد.

🔹 در آزمایش‌های انجام شده با این ربات یک سری عملیات مرتب‌سازی اشیا انجام شده که با موفقیت همراه بوده است.

🔸 این #ربات با همکاری آزمایشگاه کامپیوتر و #هوش_مصنوعی دانشگاه ام.آی.تی و دانشگاه بوستون ساخته شده و در صورتی که در امواج مغزی خطایی رخ دهد الگوریتم‌های یادگیرنده این ربات آنها را کشف می‌کند و طی 10 تا 30 میلی‌ثانیه واکنش نشان می‌دهد.

💭 دنیلا روس مسئول آزمایشگاه هوش مصنوعی ام.آی.تی گفت: ما تلاش می‌کنیم قدرت این ربات را افزایش دهیم تا بتواند عملیات‌های پیچیده‌تری را انجام دهد.

وی افزود: در حال حاضر این ربات‌ یک سری عملیات انجام می‌دهد و برای آنکه آن را ادامه دهد یا متوقف کند کافیست کاربر در ذهن خود موافقت یا مخالفت خود را با انجام آن عملیات اعلام کند تا ربات به آن واکنش نشان بدهد.

👈 این محقق خاطرنشان کرد: هدف ما این است که پیچیده‌ترین عملیات‌ها را بدون گفتن هیچ‌دستور یا فشردن هیچ‌ دکمه‌ای انجام هیم تا برای بیمارانی که امکان برقراری هیچ ارتباطی را ندارند راهی برای برطرف‌کردن نیازهایشان پیدا کنیم. ( برگردان: ایسنا)

🎥 ویدیو مربوط را در کانال دانش مشاهده کنید.
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4287036/New-MIT-controls-robots-using-brain-signals-alone.html
دانش ( science )

افزایش ریسک سرطان تیرویید با X-Ray مکرر دندان ❗️
🆔 @iran_science

🔸با وجود دُز پایین #اشعه در پرتو های #دندانپزشکی، نتایج پژوهش ها نشان دهنده افزایش چشمگیر #سرطان تیرویید در افرادی که بطور مکرر x-ray دندان انجام داده اند می باشد. همچنین دندانپزشکان، متخصصین و کاربران دستگاههای X-Ray دندان در معرض خطر بالایی برای مبتلا شدن به سرطان #تیرویید قرار دارند.

‼️به شدت توصیه شده است که برای جلوگیری و کاهش این خطر از پیش بند های سربی محافظ X-Ray با محافظ تیرویید استفاده شوند.

💬 برگردان: #انسیه_قطبی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20397774
دانش ( science )

👁 شبکیه‌ی مصنوعی قابل کشت ساخته شد❗️

👈 دانشمندان شبکیه‌ی #چشم مصنوعی و قابل کشتی ساخته‌اند که می‌تواند #بینایی را به میلیون‌ها نفر بازگرداند، این شبکیه بینایی را به موش‌ها بازگرداند، قرار است که در همین سال روی انسان‌ها نیز آزمایش شود.

🆔 @iran_science

✅ این کاشت سبب تبدیل نور به سیگنال‌های الکتریکی‌ای می‌شود که نورون‌های شبکیه را تحریک می‌کند و می‌تواند امیدی برای میلیون‌ها نفر باشد که از تخریب شبکیه رنج می‌برند (که در آن سلول‌های گیرنده نوری چشم شروع به از بین رفتن کرده و در نهایت به کوری ختم می‌شود).

🔸 #شبکیه درست در پشت چشم جای دارد و از میلیون‌ها گیرنده حساس به نور (نوعی خاصی از نورون‌ها) ساخته شده است. اما جهشی در هر کدام از 240 ژن شناخته شده می‌تواند منجر به تخریب شبکیه شود که باعث مرگ همه‌ی سلول‌های گیرنده‌ی نور می‌شود، حتی در حالیکه #نورون های پیرامون آن در شبکیه، سالم باشند.

🔹 به دلیل اینکه #اعصاب شبکیه عملکرد خود را حفظ کرده و سالم باقی می‌مانند، پژوهش‌های اخیر به دنبال درمان عارضه چشم، توسط دستگاه بیونیک چشم بوده‌اند که در آن نورون‌ها توسط نور تحریک می‌شوند.

☑️ هم اکنون تیمی به سرپرستی بنیاد فناوری ایتالیا با کاشت یک #عضو #مصنوعی در چشم این رویکرد تازه را ارائه داده‌اند، که به عنوان جایگزینی برای شبکیه‌ی آسیب دیده به کار گرفته می‌شود. این عضو از یک لایه‌ی پلیمری نازک و رسانا ساخته شده است که روی یک زیر لایه‌ی ابریشمی قرار گرفته و با پلیمر نیمه هادی پوشیده می‌شود.

🔹 پلیمر نیمه هادی همچون ماده فتوولاتیک (مواد مبدل نور به الکتریسیته) رفتار می‌کنند، فوتون‌ها را هنگامی که نور وارد چشم می‌شود جذب می‌کنند. پس از این، #الکتریسیته نورون‌های شبکیه را تحریک می‌کند و خلا گیرنده‌های نوری آسیب دیده‌ی شبکیه چشم را پر می‌کند.

👩‍🔬 برای آزمایش، پژوهشگران شبکیه‌ی مصنوعی را در چشم‌های #موش آزمایشگاهی کاشتند. 30 روز بعد، حساسیت چشم‌های آن‌ها را به نور، با موش سالم و غیر سالم مقایسه کردند. در نور کم، واکنش چشم موش درمان شده تفاوت چندانی با موش‌های غیر سالم نداشت. اما در نور زیاد، تشخیص واکنش مردمک چشم موش درمان شده نسبت به موش سالم بسیار سخت بود. همچنین پس از آزمایش دوباره در 6 ماه و 10 ماه بعد از عمل، کشت اثر گذاری خود را حفظ کرده بود.

🔹 توسط پرتونگاری مقطعی پوزیترون به منظور مشاهده فعالیت مغزی موش‌های حین آزمایش حساسیت به نور، پژوهشگران شاهد افزایش فعالیت در قشر اصلی بینایی که وظیفه پردازش داده‌های تصویری را دارد، بودند.

🔸 بر اساس نتایج، گروه به این نتیجه رسید که کاشت، مستقیما «مدار‌های عصبی باقی مانده در شبکیه‌ی آسیب دیده» را فعال می‌کند، اما پژوهش‌های بیشتر برای توضیح دقیق نحوه تحریک در یک سطح زیستی مورد نیاز است. تضمینی وجود ندارد که نتایج مشاهده شده روی موش‌ها، در انسان‌ها هم مشاهده شود، اما گروه امید دارد که امکان پذیر است. آن‌ها تصمیم دارند که اولین آزمایش انسانی را در نیمه دوم امسال عملی کنند.

💬 برگردان: #محمد_ناطقی_رستمی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.sciencealert.com/scientists-have-created-an-artificial-retina-implant-that-could-restore-vision-to-millions
دانش ( science )

🌞 تاثیرات ناگفته ی نور خورشید بر انسان

🆔 @iran_science

▪️ خُلق(mood): #نور #خورشید می تواند آزاد شدن #سروتونین را که عامل حس خوب می باشد در #انسان تسریع کند. به همین خاطر تعدادی از افراد در زمستان به دلیل گذراندن وقت در داخل منزل به نوعی #افسردگی فصلی به نام seasonal affective disorder مبتلا می شوند.


▪️ سلامت قلب: همان طور که میدانید نور خورشید بیشترین اثر را بر آزاد شدن #ویتامین_D در #بدن دارد. کمبود ویتامین D با مشکلات قلبی عروقی مرتبط است. در سال 2013 دانشمندان دانمارکی با آنالیز 4 میلیون نفر از مبتلایان #سرطان #پوست ( که عامل اصلی آن نور خورشید است) مشاهده کردند که آن ها شانس بسیار کمی برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارند.


▪️ چرخه خواب: قرار گرفتن در معرض نور در طی روز و تاریکی در شب باعث نظم گرفتن چرخه ی #خواب انسان میشود.

▪️ سردرد: برای کسانی که #میگرن دارند تابش نور خورشید می تواند #سردرد را شدیدا تحریک کند. بنابراین توصیه می شود از ابزار محافظ استفاده کنند.


▪️ بیماری حساسیت به نور خورشید (sun allergy) : این مورد بسیار نادر است. اما بعضی از افراد با ماندن چند دقیقه ای در زیر نور خورشید احساس سوزش و خارش و درد میکنند. دارویی که برای این بیماری وجود دارد afamelanotide نام دارد که ترشح #ملانین را تحریک می کند.


▪️ سلامت تنفس: اگر در شهرهایی آلوده زندگی می کنید حتما مشاهد کرده اید که با طلوع آفتاب هوا روشن تر و تمیزتر میشود. دلیل این است که #فرابنفش با اثری مولکولی و پیچیده می تواند مواد دوده ای را از هوا پاک کند.

💬 برگردان: #فرهاد_قریب

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.health.com/health/gallery/0,,20960758,00.html
دانش ( science )

🤔 چرا بعضی از رویاهایمان را بعد از بیدار شدن فراموش می‌ کنیم؟

🔺ما تقریبا بیشتر همه ی خواب هایمان را فراموش می کنیم. این فراموشی عموما به وضعیت شیمیایی که در #مغز ماست مربوط می شود و در مرحله ای از #خواب که نام آن R.E.M یا حرکت سریع چشم ها است اتفاق می افتد، اما این همه ی داستان نیست.

🆔 @iran_science


✅ شاید بهترین جواب قانع کننده عدم حضور #اپی_نفرین در قشر #مخ (بخشی از مغز که یک نقش حیاتی در توانایی ما در #حافظه ، افکار، زبان و ... ایفا می کند) باشد. یک پژوهش در سال 2002 انجام شد و نتیجه آن بود که حضور اپی نفرین، حافظه را در #انسان بهبود می بخشد؛ اما نقش آن در یادگیری و یادآوری هنوز جای بحث داشت.


🔹 در کل ما در فراموش کردن چیز های غیر ضروری خیلی خوب هستیم. در واقع افکار ما، نه فقط آنهایی که ما در حین خواب دیدن داریم، فراموش می شوند. ما تمایل داریم که فقط چیز هایی را به یاد بیاوریم که اغلب به آنها فکر می کنیم یا اهمیت احساسی برای ما دارند. در واقع تفکر ژرف و عمیق روی افکار و نظر ها بخشی از مغز را فعال می کند که مسئول تسهیل حافظه ماست. و شاید این یکی از دلایل یادآوری چیز های مهم از جمله خواب های مهم باشد.

🔸 با وجود اینکه بسیاری از خواب ها را فراموش می کنیم اما مهم هایشان شاید تا آخر عمر با ما بمانند و با ما فراموش شوند. پس هر چه رویا ها یا افکار ما مهم تر باشند احتمال یادآوری آنها بیشتر است.

💬 برگردان: #احمدرضا_مرادی_علمدارلو


📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://www.scientificamerican.com/article/why-do-memories-of-vivid-dreams/
دانش ( science )

👌🏼پروبیوتیک ها در ماست میتوانند علایم افسردگی را بهبود بخشند
🆔 @iran_science

✅ تحقیقات نشان داده که لاکتوباسیلوس یک #باکتری که در ماست های #پروبیوتیک (حاوی باکتری زنده) یافت میشود باعلایم #افسردگی مقابله می کند، به علاوه محققین یک مکانیسم خاص را پیدا کرده اند که ارتباط مستقیم بین وضعیت بهداشتی #روده و #بهداشت #روان ایجاد می کند.

🔹 در تحقیقات رسمی پژوهشگران میکروب های روده ی موش ها را قبل و بعد از اینکه تحت #استرس مزمن قرار بگیرند بررسی کردند. تغییر عمده ای که پیدا شد نبود لاکتوباسیلوس و افزایش در مقدار متابولیت های کینورنین(که به عنوان عوامل افسرگی شناخته شده اند) در خون بود.

🔸با نبودن لاکتوباسیلوس علایم افسرگی شروع شد ولی با دادن مکمل های پروبیتیک برای بازسازی لاکتوباسیلوس، متابولیسم کینورنین و همچنین رفتار موش ها نرمال شد.

🔹سرپرست محققین alban gaultier می گوید :"یک سویه از لاکتوبایسلوس به تنهایی می تواند بر حالت روانی موش تاثیر بگذارد"
با توجه به تحقیقات دیگر در این زمینه دکتر gaultier می گوید:"این کشف می تواند در را برای درمان های جدید افسردگی و همچنین بیماری های دیگر مثل استرس بگشاید ، امید بزرگ ما در این تحقیقات این است که دیگر نیاز به درمان داریی و عوارض آن در این بیماران نباشد. این می تواند جادویی باشد که بتوان فقط با تغییر رژیم غذایی و تغییر باکتری های موجود در آن سلامت و بهداشت روانی بیمار را تنظیم کرد."

💬 برگردان: #Hamed_hgh

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://news.virginia.edu/content/uva-reverses-depression-symptoms-mice-using-probiotics
دانش ( science )

🌍 بخاطر کمک به زمین, مصرف این خوراکی ها را کاهش دهید.

👈 در طی سه دهه آینده به جمعیت بشر، دو و نیم میلیارد نفر افزوده خواهد شد و برای سیر کردن این همه آدم، همه ما باید کمک کنیم تا منابع محدود کره #زمین مثل #آب و #خاک بهینه تر مصرف شوند.

🆔 @iran_science

🔻 به راحتی می توان با کم کردن مصرف غذاهای زیر قدم بزرگی در این راه برداشت:

🍔 گوشت گاو:

● برای تولید یک کیلو #گوشت #گاو، 15 هزار لیتر آب مصرف می شود که سه برابر تولید گوشت #مرغ و 18 برابر تولید یک کیلو #گندم است. در زمینی که برای پرورش گاوها لازم هست با کشت #عدس میتوان تا 20 برابر #پروتئین تولید کرد. برای هر کیلو گوشت گاو، 25 کیلو غذای دامی مصرف می شود.

🍤 میگو:

● غذاهای دریایی از لحاظ مصرف #انرژی بهینه تر هستند ولی #میگو استثناست. برای مثال #ماهی #سالمون دریای نروژ برای تولید 1 کیلو گوشت 1.5 کیلو غذا میخورد. ولی میگو باید 3 کیلو غذا مصرف کند.

🌰 آجیل:

● با اینکه #آجیل منبع غذایی مفیدی است ولی مثلا برای هر دانه #بادام 4.5 لیتر آب مصرف می شود. #پسته، #بادام هندی و #فندق هم به همین اندازه آب مصرف می کنند. شاه بلوط در بین آجیل ها انتخاب مناسب تری برای صرفه جویی در منابع در خطر آب جهان هست.

🍟 سیب زمینی سرخ کرده:

● در انگلیس 10 درصد منابع آب صرف تولید #سیب_زمینی می شوند. بدی سیب زمینی سرخ کرده به خصوص بخاطر این است که #فست_فود ها سیب زمینی های فروش نرفته را دور می ریزند و به همین راحتی بسیاری از منابع گرانقدر آب تبدیل به زباله می شوند.

☕️ قهوه:

● در مقایسه با #قهوه، تولید #چای زمین بیشتری لازم دارد، ولی 550 فنجان آب صرف هر فنجان قهوه ای که میل می کنید شده است. با در نظر گرفتن تمام افزودنی ها و طعم دهنده ها، برای هر گرم قهوه حدود 35 لیتر آب مصرف شده است. #وانیل دو برابر این مقدار آب مصرف می کند. #دارچین، #رازیانه و #میخک نیز آب دزد های بزرگی هستند.

🍌 موز:

● در بین همه #میوه ها, #موز بیشترین مقدار کود را مصرف می کند. حدود نیم تن فسفر و نیتروژن و پتاس برای هر هکتار. این مقدار کود میتواند صرف تولید محصولات بهینه تری شود برای مثال در مصر کشاورزان برای کشت موز 30 برابر کشت #حبوبات کود مصرف می کنند.

🍫 شکلات:

● آب دزد بزرگ دیگر #شکلات است. برای هر قالب 100 گرمی شکلات، 2000 لیتر آب مصرف شده است و مصرف آب برای پودر #کاکائو فقط کمی کمتر است. با همان میزان آب شما میتوانید 20 عدد سیب یا 50 کاسه توت فرنگی پرورش دهید. این بار اگر هوس خوراکی شیرین کردید ولی به فکر منابع آب جهان هم بودید انتخاب بهتری داشته باشید.

💬 برگردان: #انسیه_قطبی
#مصرف_بهینه #خشکسالی #تغذیه #Water_frootprint

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://www.newscientist.com/article/2125299-7-foods-you-should-avoid-to-help-feed-the-world/
دانش ( science )

📱 نرم افزار گوشی هوشمندی برای تشخیص نازایی در مردان

🆔 @iran_science

✅ یک #نرم_افزار قابل استفاده عموم می تواند #نازایی در #مردان را در خانه تشخیص دهد. نازایی حدود ۴۵ میلیون زوج در جهان را تحت تاثیر قرار می دهد که بیش از %۴۰ این میزان را نازایی مردان تشکیل میدهد.

🔸 دکتر هادی شفیعی، موسس ارشد این برنامه توضیح می دهد: "مرد ها در دنبال کردن تست های نازایی در کیلینیک ها راحت نیستند و این تست ها می تواند گران و زمانبر باشد، همچنین مسائل فرهنگی و برچسب های جامعه درباره نازایی می تواند باعث شود بسیاری از مرد ها قید انجام این تست ها را به طور کلی بزنند. بنابراین ما می خواستیم به این هدف برسیم که تست نازایی مردان به سادگی تست حاملگی خانگی شود. این یک تست با قیمت پایین،کمی و با دقت بالاست و می تواند یک ویدیو از نمونه منی رقیق نشده و نشسته را در کمتر از ۵ ثانیه آنالیر کند."

🔹 این برنامه گوشی همراه از دوربین گوشی و یک وسیله میکروسیال برای اندازه گیری تراکم و تحرک #اسپرم و همچنین از یک وسیله برای ثابت نگه داشتن و روشن کردن اسپرم استفاده می کند که این وسایل جمعا به کمتر از ۵$ هزینه نیاز دارند.

🔸 در مقایسه جواب این تست بر روی ۳۵۰ نمونه منی یک کلینیک زایایی با جواب تست #آزمایشگاهی با توجه به گایدلین های بررسی کیفیت منی سازمان بهداشت جهانی این برنامه حدود %۹۸ دقیق بود و همچنین نشان داده شده که این برنامه حتی توسط افراد غیر حرفه ای هم خوب عمل می کند.

🔹 دکتر Michael L. Eisenberg می گوید: " چیزی که مسلم است این است که این تست نمی تواند جای تست های آزمایشگاهی را بگیرد ولی مرد ها عمدتا در نازایی نادیده گرفته می شوند و این روش می تواند یک راه غربالگری مقدماتی مردان باشد و آنان را برای بررسی های بیشتر مطلع سازد و از این راه می تواند تعداد مرد هایی را که ارزیابی می شوند افزایش دهد. این برنامه می تواند به مرد ها این توانایی را بدهد که به صورت مستمر کیفیت منی خود را پیگیری کنند. برخی برنامه ها مانند این برنامه در حال ساختن هستند که توصیه هایی نیز به مردان می کنند تا کیفیت زایایی خود را با تغییر عادت زندگی بهبود بخشند."

🔸 دکتر شفیعی می نویسد" این برنامه همچنین می تواند برای بررسی خانگی میزان اسپرم در منی بعد از #وازکتومی کارآمد باشد."

🔹 اگرچه این نرم افزارها در مراحل اولیه ساخت قرار دارند ولی وسایل دیگری با همین کارایی به در دسترس قرار گرفتن نزدیک ترند. در طولانی مدت افزایش در دسترس قرار گرفتن تست های نازایی در مردان می تواند باعث آگاهی بیشتر مردان راجع به این موضوع و راه های درمان آن شود.

💬 برگردان: #Hamed_hgh

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://news.harvard.edu/gazette/story/2017/03/a-smartphone-app-can-screen-for-male-infertility/
دانش ( science )

👩‍⚕ ارتباط اسیدهای چرب غیر اشباع با آلزایمر

▪️ #بیماری #آلزایمر در آمریکا هر 66 ثانیه یک نفر را درگیر می کند و مرگ های مرتبط با آن هم در حال افزایش است. در ادامه با ما باشید تا پژوهشی جدید در رابطه با این بیماری بررسی کنیم.

🆔 @iran_science

👈 اگر چه هنوز دلیل اصلی ایجاد این بیماری مشخص نیست اما محققان در تلاش اند تا با آزمایش های مختلف روی عوامل ژنتیکی، محیطی و سبک زندگی، این بیماری را بیشتر بشناسند. پیدا کردن علت اصلی آلزایمر و همچنین دلیل شیوع نسبی بالای آن در افراد با تحصیلات بالاتر جامعه، قلب این پژوهشها را تشکیل می دهد.

✅ مطالعه ای جدید بر روی #مغز بیماران مبتلا به آلزایمر، یافته های جدیدی را مبنی بر دخالت اسیدهای چرب اشباع نشده (UFAs) در پیشرفت این بیماری به دست آورده اند.

🔻 دانشمندان نشان داده اند که تجمع پلاک های آمیلوئیدی و رشته های پروتئینی Tau در مناطق اصلی درگیری آلزایمر - گیروس فرونتال میانی و گیروس تمپورال تحتانی - از مشخصات نوروپاتولوژیک AD می باشند.

🕵 این مطالعه که روی 3 گروه از افراد، چند سال قبل از مرگ و نهایتا با بررسی مغز آنها پس از مرگ ( اتوپسی) انجام شد:

1⃣ افراد سالم (کنترل)
2⃣ افرادی که تجمع پاتولوژیک داشتند اما هنوز حافظه ی آنها درگیر نشده بود.
3⃣ افراد مبتلا به آلزایمر

☑️ با بررسی هایی که روی نقاط اصلی درگیری آلزایمر و نقاط سالم مغز انجام شد متوجه شدند که 6 اسید چرب اشباع نشده در دو ناحیه ی مذکور تجمع پیدا کرده اند.

🔜 پژوهش های بعدی احتمالا نقش این اسیدهای چرب را در پیشرفت بیماری نشان خواهد داد.

🌐 این پژوهش در ژورنال PLOS medicine و در 22 مارس 2017 منتشر شده است.

💬 برگردان: #saeid_med
#پزشکی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.medicalnewstoday.com/articles/316500.php
دانش ( science )

🚫 نباید با قند خون پایین رانندگی کنید

🆔 @iran_science

✔️ اکثر مردم می دانند که رانندگی پس از مصرف الکل و بعضی دارو ها خطرناک است اما باید بدانید رانندگی هنگامی که قند خونتان پایین است (#هایپوگلایسمی) خطرناک تر نیز می باشد.

🔸 در آمریکا اگر در حین #رانندگی اتفاقی برایتان بیفتد #قند خونتان را اندازه می گیرند و اگر هایپوگلایسمی داشته باشید گواهینامه تان را توقیف می کنند.

🔹 هایپوگلایسمی بدین معناست که #قند_خون آنقدر پایین بیاید که نتواند نیاز های بدن خصوصا #مغز را براورده کند. (کمتر از 70 میلی گرم بر دسی لیتر). در نتیجه رانندگی هنگامی که قند کافی جهت تغذیه سلول های مغزی فراهم نمی شود بسیار خطرناک خواهد بود.
🆔 @iran_science

🔸 افرادی که #دیابت نوع 2 دارند به خاطر تزریق #انسولین در معرض هایپوگلایسمی هستند. نوعی #دارو دیگر به نام sulfonylureas, #گلوکز خون را پایین می آورد و باعث هایپوگلایسمی می شود.

💡 برنامه ریزی برای جلوگیری از افت قندخون هنگام رانندگی:

👈 تست قند خون قبل از رانندگی (باید در حدود 150 میلی گرم بر دسی لیتر باشد)

👈 تصحیح قند خون: اگر قندتان پایین بود 15 دقیقه بعد از خوردن موارد زیر دوباره چک کنید؛

15 گرم #کربوهیدرات ساده

4 عدد #قرص گلوکز

👈 قندتان را در طی رانندگی های طولانی به طور منظم اندازه بگیرید. (هر 3ساعت یکبار)

💬 برگردان: #فرهاد_قریب


📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/living-with/driving-with-low-blood-sugar/
دانش ( science )

💡پژوهش‌ها در رابطه با ذرات نور، دانسته‌های ما از نظریه‌ی کوانتوم را به چالش می‌کشند!

✅ دانشمندان شیوه کار جدیدی را کشف کرده‌اند که در خلق جفت ذرات #نور دخالت دارد، و می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی مطالعه فیزیک #کوانتوم داشته باشد.

🆔 @iran_science

🔹 پژوهشگران دانشگاه شرق آنجلیا(UEA)، نشان داده‌اند که هنگامی که فوتون‌ها -ذرات بنیادی نور- به صورت جفت ایجاد شدند، به جای ظهور در یک مکان، می‌توانند در مکان‌های مختلفی پدیدار شوند[یک ذره در یک مکان و ذره‌ی دیگر در مکانی دیگر].

🔸 این پژوهش‌های پیشگامانه می‌توانند پیامد‌های قابل توجهی روی فیزیک کوانتوم، پایه‌ی نظری فیزیک مدرن، داشته باشند. تا قبل این، گمان بر این بود که چنین جفت فوتون‌هایی لزوما از یک نقطه در فضا سرچشمه می‌گیرند.

🔹 از در هم تنیدگی کوانتوم – وقتی که دو ذره به قدری به هم مرتبطند که تاثیر چیزی روی یک #ذره باعث تاثیر مستقیم روی ذره دیگر می‌شود- به طور گسترده‌ای در آزمایشگاه‌ها در فرایند‌های فراوانی از رمزنگاری کوانتومی گرفته تا #تلپورت (انتقال از راه دور) کوانتومی استفاده می‌شود.

🔸 گروه UEA فرایند جدیدی را مطالعه می‌کردند که SPDC خواند می‌شود و در آن، پرتو‌های فوتونی از درون یک کریستال گذر می‌کنند تا جفت فوتون‌های در هم تنیده را ایجاد کنند.

💭 پروفسور دیوید اندروز از دانشکده شیمی دانشگاه UEA بیان کرده ‌است که: «تا کنون، گمان بر این بود که چنین جفت فوتون‌هایی از یک مکان ظاهر می‌شوند. حال، شناخت یک شیوه کار جدید و نامنظم نشان می‌دهد که هر یک از جفت فوتون‌ها می‌توانند از نقطه‌ی فضایی مجزایی منتشر شوند که معرف عدم قطعیت مکانی جدیدی از مبدا کوانتوم بنیادی است.»

🔸 همچنین در هم تنیدگی حالات کوانتومی در هر جفت، کاربرد‌های مهمی در محاسبات کوانتومی دارد – سیستم‌های محاسبات نظری که به طور بالقوه توانایی پردازش داده‌های حجیم در سرعتی باور نکردنی را دارند.

💬 برگردان: #محمد_ناطقی_رستمی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://phys.org/news/2017-03-particles-quantum-theory.html
دانش ( science )

❔مردان بیشتر عرق می کنند یا زنان؟
🆔 @iran_science

🔸 بدن انسان خود را به دو روش خنک می کند:
1-عرق کردن
2-افزایش جریان خون در سطح پوست

🔹 اندازه ی بدن مشخص می کند که کدام یک از روش های بالا برای کاهش دما استفاده شود.پژوهش ها نشان داده اند که مردان و زنان کوچک تر با سطح بدنی بیشتر نسبت به هر کیلوگرم از توده بدنیشان بیشتر از طریق افزایش جریان خون در سطح پوست دما از دست می دهند تا از طریق عرق کردن.

🔸 یک پژوهش که توسط دانشمندان استرالیایی و ژاپنی انجام گرفت مشخص کرد که مردان بیشتر عرق می کنند یا زنان.
دانشمندان جریان خون و عرق کردن را در 36مرد و 24 زن زیر نظر گرفتند .آنها این کار را در دو موقعیت آزمایشی یکی دروضعیتی که افراد ورزش های بادرجه سختی سبک انجام می دهند و دیگری در وضعیتی که افراد ورزش هایی با درجه سختی ‌متوسط انجام می دادند انجام دادند.این آزمایش در دمای 28درجه سلسیوس و رطوبت36% انجام گرفت.(این شرایطی است که بدن در آن به وسیله ی افزایش جریان خون و عرق کردن از بالا رفتن دمای بدن جلوگیری می کند.)

✅ دراین آزمایش تغییرات دمایی یکسانی در بدن همه افراد حاضر در آزمایش دیده شد.

🔹سرگروه تحقیقات( sean notley ) گفت:
برای مدت های زیادی تصور می شد که جنسیت روی عرق کردن و جریان خون در سطح پوست در زمان استرس گرمایی موثر است.
🔸 در واقع ما دریافتیم که این پاسخهای از دست دادن حرارت در طول ورزش درشرایطی که بدن بتواند با موفقیت دمای خود را تنظیم کند, مستقل از جنسیت (زن و مرد بودن) هستند.

💬 برگردان: #احمدرضا_مرادی_علمدارلو

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170223202034.htm
دانش ( science )

💧تصفیه آب شور با کمک گرافین

✅ یک تیم تحقیقاتی انگلیسی، موفق به ساخت صافی گرافینی برای تبدیل آب دریا به #آب_آشامیدنی شدند.

🆔 @iran_science

🔹با وجود این که هفتاد و یک درصد از سطح زمین پوشیده از آب است، بیش از نود و شش درصد از این آب ها را آب های شور #اقیانوس ها تشکیل می دهند. از آنجا که روش های #تصفیه آب شیرین، هزینه های زیادی دارند، بیشتر مناطق محروم، توان استفاده از آب شور را ندارند. به همین دلیل، تاکنون تلاش های بسیاری برای ساخت یک روش بهینه و اقتصادی برای #نمک_زدایی آب صورت گرفته است.
این مساله ای است که مقالهٔ جدیدی از ژورنال معتبر Nature Nanotechnology به آن پرداخته است.

🔸 #گرافین که در واقع ماده ای تشکیل شده از یک لایه اتم های #کربن است، در سال ۲۰۰۴ توسط یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه منچستر کشف شد. این ماده خواص جالب بسیاری دارد، از جمله استحکام نسبی بالا و رسانایی الکتریکی. این خواص نوید بخش کاربرد های گوناگون اند، اما تا کنون روشی برای تولید انبوه گرافین پیدا نشده است. به همین دلیل، این روش جدید از اکسید گرافین استفاده می کند. بر طبق گفتهٔ دکتر Nair از محققین این تیم، اکسید گرافین به سادگی در آزمایشگاه تولید می شود.

🔹 برای این که بتوان از گرافین به عنوان #صافی استفاده کرد، باید در لایه های آن سوراخ هایی ایجاد کرد. اما این کار مشکل است، زیرا اگر قطر این سوراخ ها بیشتر از یک نانومتر شوند، ذرات #نمک هم از آنها عبور می کنند و عمل نمک‌زدایی صورت نمی گیرد. به همین دلیل، باید پوسته ای از سوراخ های کوچکتر از یک #نانومتر که به شکل یکنواخت پخش شده اند بسازیم، که کار بسیار مشکلی است.

🔸 اکسید گرافین برای جدا کردن #نانو ذرات، ملکول های آلی و حتی نمک های بزرگ مناسب است. اما برای نمک های کوچکتر مانند سدیم کلرید، به صافی های کوچکتری احتیاج است. دلیل این اتفاق این است که بر طبق آزمایشات، اکسید گرافین در آب کمی بزرگتر می شود. اما دکتر Nair و همکارانش نشان دادند که با قرار دادن دیواره هایی از رزین اپوکسی در دو طرف اکسید گرافین، می توان از این بزرگ شدن جلوگیری کرد. محققان دریافتند که با این کار، می توانند خواص این پوسته را کنترل کنند و تنها اجازهٔ عبور ملکول های #آب را بدهند، و از آنجا که عبور ملکول های آب از سوراخ های این پوسته به سرعت زیادی انجام می گیرد، این صافی برای نمک‌زدایی آب ایده آل است.


📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-39482342
دانش ( science )

❗️کشف اتمسفر در اطراف یک سیاره شبیه زمین

✅ منجمان می گویند برای اولین بار در اطراف یک #سیاره شبیه به زمین که حدود یک و نیم برابر زمین است و ۳۹ سال نوری از ما فاصله دارد، اتمسفری را شناسایی کرده اند.
بعید به نظر می رسد که این سیاره قابل سکونت باشد زیرا دمای سطح آن به ۳۷۰ درجه سانتی گراد می رسد.

🆔 @iran_science

🔹 رصدها نشان می دهد که این سیاره را #اتمسفر غلیظی از جنس #بخار_آب یا #متان یا ترکیبی از این دو پوشانده است.

🔸هرچند اندازه سیاره GJ 1132b مثل زمین است #ستاره ای که حول آن می گردد خیلی کوچکتر، خنک تر و کم نورتر از خورشید است.

🔹 محققان می گویند بعید است که این سیاره به علت داغی حاوی آثار حیات باشد اما کشف اتمسفر در آن جستجو برای یافتن موجودات فرازمینی را هیجان انگیزتر می کند.
دکتر ساتوورت گفت:‌ «ما نشان داده ایم که سیارات واقع در مدار ستاره های کم جرم می توانند دارای اتمسفر باشند و چون تعداد خیلی زیادی از اینها در جهان هست، شانس وجود #حیات در یکی از آنها را به شدت بالا می برد.»

💬 برگرفته از سایت BBC فارسی

📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════
🔗 http://www.bbc.com/persian/arts-39522274