دانش ( science ) 
عنوان گروه یا کانال:

دانش ( science )


توضیحات: کانالی برای اشاعه دانش روز و افزایش آگاهی جامعه ● تماس با ما: ■ @call_sci
شناسه: iran_science@
تعداد اعضا: 5370
دانش ( science )

The Scientist - December 2015
English | True PDF | 96 Pages | 22.74 MB
The Scientist - December 2015
English | True PDF | 96 Pages | 22.74 MB
دانش ( science )

http://94.23.158.58/englishmagazines/TheScientistDecember2015@englishmagazines.pdf
دانش ( science )

🌍 تحقیقات جدید درباره وارونگی میدان مغناطیسی زمین

💢 محققان دانشگاه کلمبیا در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین احتمالا در حد رسیدن به حالت عادی بوده و وارونه نخواهد شد.

⬅ شدت میدان مغناطیسی زمین در چند صد سال گذشته در حال تضعیف بوده و برخی از دانشمندان را به این نتیجه رسانده که ممکن است قطبیت زمین را وارونه کند.

✅ اما اکنون دانشمندان رصدخانه زمین لامونت دوهرتی دانشگاه کلمبیا اظهار کرده‌اند که این تضعیف نیرو احتمالا نوعی کاهش از حالت غیر عادی به عادی بوده و وارونگی در کار نخواهد بود.

✅ ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین بر فناوری تاثیر خواهد گذاشت. میدان مغناطیسی، بادهای خورشیدی و پرتوهای کیهانی را منحرف می‌کند. زمانی که این میدان تضعیف می‌شود، تابش بیشتری به زمین وارد خواهد شد که می‌تواند نیروگاه‌های برق و ارتباطات ماهواره‌ای را مختل کند.

🔰 دانشمندان از یک روش جدید برای اندازه‌گیری تغییرات در قدرت میدان مغناطیسی در گذشته استفاده کرده و دریافتند که میانگین شدت طولانی‌مدت آن در پنج میلیون سال گذشته بسیار ضعیف‌تر از اطلاعات پایگاه داده شدت مغناطیس جهانی بوده و تنها 60 درصد قدرت کنونی میدان است.

✔ این یافته‌ها، ادعا در مورد وارونه شدن میدان مغناطیسی را زیر سوال برده است.

⭕️ نتایج این تحقیق با انتظارات در مورد این که شدت میدان مغناطیسی در قطب‌ها دو برابر بیشتر از استوا است، تناسب دارد.

🌐 این تحقیق در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://blogs.ei.columbia.edu/2015/11/23/earths-magnetic-field-just-returning-to-normal/
دانش ( science )

🌳 تصویر جنگل‌های شنی مریخ دانشمندان را شگفت‌زده کرد 🌲

✅ سازمان فضایی ناسا با انتشار تصاویری از ساختارهایی شبیه به جنگل در مریخ باعث شگفتی دانشمندان شد.

🔭 تصاویر اخیر موسوم به جنگل‌های مرموز شنی توسط مدارگرد رکانیسنس مریخ ثبت و به زمین مخابره شده است.

🆔 @iran_science

✔ دانشمندان ناسا برای کشف جزئیات این ساختارهای مرموز از کاوشگر کنجکاوی استفاده می‌کنند.

🔹 در طول هفته گذشته کاوشگر کنجکاوی از نقاط تاریک ساختارهای شنی تصاویری با کیفیت به زمین ارسال کرده است.

🔹 دانشمندان ناسا معتقدند که علت به وجود آمدن چنین پدیده‌ای، ذوب شدن یخ‌های کربن‌دی‌اکسید در برابر نور بهاری خورشید است. آنها با بررسی دقیق پدیده جنگل‌های شنی در سطح مریخ دریافتند که از زمان ثبت اولین تصاویر در سال 2008، وسعت این پدیده حدود یک کیلومتر افزایش یافته است.

🔹 محققان در مورد علت شگفت‌انگیزی این پدیده در سطح مریخ اظهار کردند: در محیط زمین پیدایش ساختارهای شنی با واکنش بین باد، نیروی جاذبه و شن‌ها به وجود می‌آید.

🔹 پیدایش چنین ساختارهایی در شرایطی به وجود آمده که نیروی گرانش در مریخ بسیار کمتر از زمین بوده و غلظت اتمسفر در این سیاره نیز بسیار کم است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3340192/Nasa-reveals-stunning-images-FORESTS-Mars-actually-illusion-created-sand.html
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

🔷 کانال دانش: @iran_science 🔷

✅ #ویدیو 👇 مقایسه اندازه ذرات مختلف جهان، از برخی، کوچک ترین ذرات شناخته شده ( #پروتون - یک فمتومتر) تا #جهان_قابل_مشاهده (observable univers) در سه دقیقه

💠 برخی مفاهیم و مقایسه ها را بارها خوانده ایم، مانند اینکه فاصله #زمین و #ماه به قدری است که تمامی سیارات #منظومه_شمسی در این بین میتوانند قرار گیرند. ولی شکل گیری این مفهوم با مقایسه پله پله اختلاف اندازه #سیارات و مشاهده تصویری این موضوع، درک بهتری از آن را ارائه می کند.

فرستنده: Cn

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

به درخواست کاربران گرامی این مطلب باز نشر شد 👆
دانش ( science )

🐈 وینسنت؛ گربه‌ای که با کمک فناوری‌ راه می‌رود 👓

💢 وینسنت یک گربه خانگی سه ساله است که در پناهگاه‌های مخصوص نگهداری حیوانات پیدا شده است. این گربه دو پای عقب خود را از دست داده بود و حالا با کمک مهندسان دانشگاه ایالت آیووا و فناوری با دو پای تیتانیومی راه می‌رود.

✅.مهندسان دانشگاه آیووا با الهام از سریال «مردان ایکس» (X-Men) که در آن قهرمان داستان یک پنجه آهنی و قدرت نامیرایی دارد، برای گربه سه ساله معلول، دو پای تیتانیومی ساخته‌اند که با آنها به آسانی راه می‌رود.

🆔 @iran_science

✔ این گربه پس از عمل جراحی در یک مرکز توانبخشی راه رفتن با این پاهای مصنوعی را یاد گرفته است. به گفته سارا برگ، جراح ارتوپد و جراح وینست، برای حدود 25 حیوان در جهان به روشی مشابه اندام‌های مصنوعی ساخته شده است.

💭 برگ می‌گوید که این پاها طوری طراحی شده‌اند که اجازه می‌دهد حیوان به راحتی بتواند تعادل خود را حفظ کند و راه برود و حتی بدود.
این عمل جراحی در فوریه 2014 اتفاق افتاده و وینسنت بعد از توانبخشی در این مدت تازه چند روز پیش اولین گام خود را به تنهایی بردارد.

⬅ برگ می‌افزاید: «با تصویربرداری از فرم استخوان‌های باقی‌مانده از پاهای این گربه توانستیم پاهای جدید را سازگار با این فرم طراحی کنیم و در بدن آن کاشت کنیم».

💬 مترجم: نسترن صائبی / آنا

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151202134540.htm
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

📅 امروز یکشنبه

☀ ۱۵ آذر ۱۳۹۴

🌐 6 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

به هنگامی که بطور ایده آل حقایق می باید به عنوان مدرکی ایفای نقش کنند که ما باورهایمان را بر طبق آن هدایت کنیم، باورهای ما می توانند ما را مستعد کج فهمی حقایق کنند.

– تئودور شولتز –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

👓🕔 مکانیسم ساعت مغز کشف شد 🇮🇷

💠 دانشمند ایرانی 🇮🇷 دانشگاه MIT موفق به کشف مکانیسم ساعت درونی مغز شد.

💢 درک مفهوم زمان برای ادامه زندگی جنبه حیاتی دارد. بسیاری از کارهای حساس و ظریف نظیر نواختن پیانو، انجام بازی سریع تنیس و یا حتی ادامه دادن یک گفتگوی ساده در گروی داشتن درک درستی از گذر زمان است.

🆔 @iran_science

✅ دانشمندان علوم عصبی در دانشگاههای MIT و کلمبیا متوجه این موضوع هیجان انگیز شده اند که چگونه نورونها در بخشی از مغز انسان فواصل زمانی را اندازه گیری کرده و با ضریب دقت بالایی آنها را بازتولید می کنند. دکتر مهرداد جزایری دانشمند ایرانی دپارتمان مغز و علوم شناختی دانشگاه MIT در صدر این مطالعه قرار دارد.

🔷 وی و تیم همراهش کشف کرده اند که بخشی از مغز موسوم به قشر اینترا پاریتال جانبی (LIP) مدت زمان سپری شده را نشان می دهد. این محققان همچنین نشان داده اند که الگوهای جرقه ای جمعیت نورونها در این قشر از مغز می تواند نمود حسی و موتوری گذر زمان را هماهنگ کند.

💭 جزایری در این خصوص می گوید: قشر اینترا پاریتال جانبی مغز احتمالا تنها یک بخش از مداری است که زمان را اندازه گیری می کند.

🔶 این دانشمند ایرانی که عضوی از انستیتو تحقیقات مغز McGovern نیز محسوب می شود، افزود: نمی خواهم اینگونه نتیجه گیری کنم که قشر اینترا پاریتال جانبی (LIP) تایمر مغز است. آنچه که ما در حال کشف آن هستیم چیزی نیست جز اصول محاسباتی که توضیح می دهد جرقه های نورنی مغز چگونه گذر زمان را استنتاج می کنند.

◀ دکتر جزایری که در سال ۲۰۱۳ به دانشگاه MIT وارد شد و به عنوان یکی از اعضای هیأت علمی آن مشغول به کار شده است از سالها پیش یعنی از زمانی که دوره پسادکتری خود را در دانشگاه واشنگتن سپری می کرده مشغول تحقیق بر روی این پروژه بوده است.

⬅ وی که دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی برق است، دکتری خود را از دانشگاه نیویورک اخذ کرده و در سال ۲۰۰۷ نیز جایزه ویژه مقالات علمی این دانشگاه را از آن خود کرده بود.

🌐 نتایج این یافته ارزشمند پزشکی که می تواند پاسخ بسیاری از معماهای مرتبط با عملکرد مغز باشد، در نشریه تخصصی Current Biology منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://mcgovern.mit.edu/news/news/how-the-brain-keeps-time/
دانش ( science )

🔷🔸🔷 دانشمندان دانشگاه کلمبیا نخستین فهرست از سموم شناخته‌شده حیوانی و آثار فیزیولوژیکی آن‌ها بر روی انسان‌ها را ایجاد کرده‌اند.

✅ فهرست VenomKB که مخفف پایگاه دانش سم است، نتایج 5117 تحقیق در مقالات پزشکی را که کاربرد سموم در زمینه مسکن‌ها و درمان برای بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت، چاقی و نارسایی قلبی توصیف کرده‌اند، خلاصه کرده است.

✔ این پایگاه داده که از یک تحلیل خودکار مقالات به‌دست آمده، نزدیک به 42 هزار و 723 تاثیر سموم را بر بدن ثبت کرده است.

🆔 @iran_science

💠 محققان به بررسی بیش از 500 تحقیق مرتبط با سم پرداخته و دریافتند بیش از 42 هزار سم از یک اثر خاص بر بدن برخوردارند.

💠 پروتئین‌های سمی و اسیدهای آمینه موسوم به پپتیدها که سم را تشکیل داده‌اند بر گیرنده‌ها و کانال‌های یون سلول تاثیر گذاشته و رفتار سلول‌ها را کنترل می‌کنند.

💠 با تقلید یا تغییر عملکرد این سموم بر سلول‌های خاص انسان، محققان می‌توانند داروهایی تولید کنند که درد را مهار کرده یا بیماری‌ها را درمان کنند.

💢 تاکنون چند داروی اصلی با این استراتژی تولید شده است. برای مثال داروی Byetta برای درمان دیابت نوع دو از سم exenatide موجود در بزاق سمی مارمولک Gila در آمریکا گرفته شده است.

🌐 این تحقیق در مجله Scientific Data منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2015/11/25/data-scientists-create-worlds-first-therapeutic-venom-database/
دانش ( science )

🆔 @iran_science

تیم پیک قرار است ۱۵ دسامبر با فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود
🆔 @iran_science

تیم پیک قرار است ۱۵ دسامبر با فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود
دانش ( science )

🚀🚀 تیم پیک، فضانورد بریتانیایی سال آینده از فضا در ماراتون لندن شرکت می‌کند.

● آقای پیک مسیر ۴۲ کیلومتری این ماراتون را در ایستگاه فضایی بین‌المللی روی تردمیل خواهد دوید.

● فضانوردان معمولا برای حفظ آمادگی بدنی خود در محیط بی‌وزنی فضا در ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین، می‌دوند.

● سونیتا ویلیامز، فضانورد آمریکایی در سال ۲۰۰۷ ماراتون بوستون را در ایستگاه فضایی بین‌المللی دوید.

● تیم پیک در سال ۱۹۹۹ در ماراتون لندن شرکت کرده و مسیر ۴۲ کیلومتری آن را در سه ساعت و ۱۸ دقیقه به پایان رسانده است.

🆔 @iran_science

● مساله مهم برای آقای پیک در این ماراتون فضایی، نگه داشتن او روی تردمیل و جلوگیری از شناور شدن است.

● او گفته است در شرایط فضایی، اگر خودم را با تسمه‌ای به تردمیل نبندم، شناور می‌شوم برای همین باید چیزی را بپوشم که شبیه کوله‌پشتی است.

● آقای پیک افزوده است فکر نمی‌کنم بتوانم رکورد شخصی خودم را در این ماراتون بهتر کنم و هدفم این است که این مسیر را در ۳ ساعت و نیم تا ۴ ساعت تمام کنم.

● تیم پیک قرار است ۱۵ دسامبر با فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود. او تا ژوئن سال آینده در این ایستگاه خواهد بود.

🏃 ماراتون لندن ۲۴ آوریل ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.bbc.com/news/science-environment-35006335
دانش ( science )

🔴🔴 پـســــــــت ویـــــژه 🔴🔴

📢 نخستین مجموعه از شفا‌ف‌ترین تصاویر سطح «پلوتو» 👓

🔷 ناسا، می‌گوید فضاپیمای «نیو هورایزنس» (افق‌های نو) بخش اول از شفاف‌ترین تصاویر سطح سیاره کوتوله «پلوتو» را ارسال کرده است.

✅ وضوح تصاویر چیزی در حدود ۷۷ تا ۸۵ متر در هر پیکسل است؛ آنچه می‌تواند جزئیاتی تا حد یک بلوک ساختمانی را از بالا نشان دهد.

⭕️ تصاویری که بخش اول را می‌بینیم بهترین و شفاف‌ترین تصاویری‌ست که انسان احتمالا طی دهه‌های آینده از پلوتو خواهد دید.

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

🆔 @iran_science

تصویر مادون قرمز فضاپیمای کاسینی از تایتان، قمر زحل

http://go.nasa.gov/1ll7LQx
🆔 @iran_science

تصویر مادون قرمز فضاپیمای کاسینی از تایتان، قمر زحل

http://go.nasa.gov/1ll7LQx
دانش ( science )

♨️ این هفته در علم (Nov. 29 – Dec. 6)

💠 ده خبر مهم علم و تکنولوژی در 7 روز گذشته به انتخاب وبسایت wakelet 👇👇

1⃣ NASA Reports to Have Found Faintest Object in Early Universe

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4780

2⃣ New Research Shows Male and Female Brains Hardly Differ

http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2015/11/brains-men-and-women-aren-t-really-different-study-finds?

3⃣ New Horizon Spacecraft Sends Back Sharpest Images of Pluto during July Flyby

https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-returns-first-of-the-best-images-of-pluto

4⃣ Is it a Theory? Is it a Law? No, it’s a fact.

https://richarddawkins.net/2015/11/is-it-a-theory-is-it-a-law-no-its-a-fact/

5⃣ Type 2 Diabetes Reversed by Losing Fat from Pancreas

http://www.ncl.ac.uk/press/news/2015/12/professorroytaylor/

6⃣ Mystery of how Snakes Lost their Legs Solved by Reptile Fossil

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151127195113.htm

7⃣ Researchers Find New Phase of Carbon, Make Diamond at Room Temperature

http://phys.org/news/2015-11-phase-carbon-diamond-room-temperature.html

8⃣ Genes for a Longer, Healthier Life Found

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201113917.htm

9⃣ Solution to Mysterious Radio-wave Blast: Source May Be Starquake

http://www.nature.com/news/mysterious-radiowave-blast-may-have-come-from-starquake-1.18935

🔟 Advance in Micro-capacitors: Charge 50 Times Faster than Batteries

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-12/ru-sst120315.php
دانش ( science )

📅 امروز دوشنبه

☀ ۱۶ آذر ۱۳۹۴

🌐 7 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

اينكه نظری را همه می پذيرند ، نمي تواند دليلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقيقت، با توجه به نادانی اكثريت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را مي پذيرند بيشتر است تا عكس آن.

– برتراند راسل –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

‼️ زنی که برای اولین بار، دردی را حس کرد

💠 پژوهشگران موفق به طراحی درمانی برای یک اختلال نادر ژنتیکی شدند که سبب عدم احساس درد می‌شود.
زنی که از ابتدای تولد از توانایی ادراک درد برخوردار نبود، توانست برای نخستین بار دردی را حس کند. او به لطف استفاده از نوعی دارو که معمولاً برای موارد مصرف بیش از اندازه موادمخدر تجویز می‌شود توانست درد را برای نخستین بار تجربه کند. این یافته می‌تواند در آینده برای کاهش دردهای مزمن نظیر درد ناشی از آرتروز بکار رود.

🆔 @iran_science

🔷 در جهان، فقط تعداد انگشت شماری انسان وجود دارند از که همان بدو تولد، توانایی احساس درد را ندارند. این افراد در طی دوره نوزادی و کودکی معمولاً با انبوهی از مشکلات روبرو هستند. برای نمونه، نوزدانی که دچار این اختلال ژنتیکی نادر هستند ممکن است انگشتان دست و پا و لب‌های خود را آن قدر بجوند که خون از آن جاری شود. همچنین کودکان دارای این عارضه ژنتیکی نیز ممکن است در معرض آسیب ناشی از برخورد با انواع اجسام تیز و برنده اطراف خود باشند.

⬅️ این اختلال به خاطر یک جهش ژنتیکی بسیار نادر روی دهد. این جهش ژنتیکی سبب می‌شود که تعداد کانال‌های یونی انتقال دهنده سدیم در مسیرهای عصبی حسی کاهش یابد. این کانال‌ها در اصطلاح فیزیولوژیک Nav1.7 نام دارند. سلول‌های عصبی بدون این کانال‌ها قادر به انتقال پیغام درد نیستند.

🔶 پس از شناسایی دلیل ایجاد این اختلال ژنتیکی، تیم‌های مختلف پژوهشی به فکرمتوقف کردن فعالیت کردن این گیرنده‌ها به منظور کاهش درد در افراد معمولی دارای درد مزمن افتادند و انواع گوناگونی از داروها را طراحی کردند. با این وجود فقط تعداد اندکی از این داروها توانست میزان درد مزمن را در افراد کاهش دهد.

🔷 اما به تازگی گروهی از پژوهشگران یافته‌های خود را در زمینه این اختلال ژنتیکی نادر و راهکاری برای مقابله با آن منتشر کردند. این تیم به سرپرستی جان وود (استاد دانشگاه کالج لندن) به بررسی موش‌هایی پرداختند که به ساختار ژنتیکی آنها دستکاری شده بود و از نظر تعداد کانال‌های Nav1.7 محدودیت داشتند. این حیوانات قادر به ادراک درد نبودند و هیچ واکنشی به قرارگیری دم خود در معرض گرما یا سرمای شدید نشان نمی‌دادند.

🔶 بررسی دقیق‌تر نشان داد که در بدن این موش‌ها، بیان ژن مربوط به پپتید مواد مخدر به شدت افزایش یافته بود. گفتنی است این ماده نوعی ضددرد طبیعی است که توسط بدن ساخته می‌شود. در واقع عدم احساس درد احتمالا به خاطر تولید بیش از اندازه این ماده بود.

🆔 @iran_science

🔷 اگر این احتمال درست باشد، در این صورت ماده‌ای که بتواند فعالیت پپتید مواد مخدر را کاهش دهد می‌تواند روند اختلال را معکوس کند. این پژوهشگران به همین دلیل به موش‌های دارای اختلال ژنتیکی عدم درک درد، ماده دارویی «نالوکسون» (naloxone) دادند. این دارو برای متوقف کردن فعالیت گیرنده‌های مربوط به مواد مخدر استفاده می‌شود. در حال حاضر این دارو برای کسانی که مرفین یا هروئین را بیش از اندازه مصرف کرده‌اند تجویز می‌شود. جالب اینجا بود که پس از مصرف این دارو توسط این موش‌ها، دوباره توانایی احساس درد در آنها ایجاد شد.

✅ افزون بر این، آزمایش این شیوه بر روی افرادی که دارای اختلال ژنتیکی عدم حس درد بودند نیز مثبت بود. وقتی زنی 39 ساله که هرگز در زندگی خود دردی را حس نکرده بود داروی نالوکسون دریافت کرد، توانست برای نخستین بار درد ناشی از لیزر داغ را بر روی بدن خود حس کند. این خانم امیدوار است که این شیوه درمانی بتواند برای درمان کودکانی که دارای این اختلال ژنتیکی هستند به کار رود.

🔰 البته کاربرد گسترده این ماده دارویی برای درمان این اختلال ژنتیکی با محدودیت‌هایی روبروست و اصلی‌ترین دلیل آن نیز عوارض جانبی ناشی از مصرف آن است. افزون بر این، شناسایی این سازوکار درد و عدم احساس آن می‌تواند برای درمان برخی دردهای مزمن نیز سودمند باشد.

🌐 این پژوهش در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151204090034.htm

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/ncomms9967
دانش ( science )

#رعدو برق چیست؟
#رعدو برق چیست؟
دانش ( science )

رعد و صاعقه در اثر تخلیه در ابرها ایجاد می‌شود . اگر این تخلیه بین دو ابر باشد آذرخش یا برق و اگر بین زمین باشد صاعقه نامیده می‌شود . ابرها هنگام حرکت دارای بارهای الکتریکی مثبت و منفی می‌شوند و به دنبال مکانی می گردند که بار الکتریکی خود را تخلیه کنند در مسیر به ساختمان های بلند و یا درختان بلند و یا جاهای نوک تیز که تجمع بار الکتریکی بیشتر است می رسند و تخلیه بار را انجام می‌دهند تا به زمین برسند . از آنجا که ابرهای باردار در مسیر یکسان محل تخلیه بار را پیدا نمی‌کنند بنابراین تا وقتی که همه بار الکتریکی خود را از دست نداده اند کاملا به زمین نمی رسند و بالا می روند . بنابراین به صورت شاخه ای دیده می‌شوند . از طرفی هنگامی که ابرها بالا هستند . در اثر برخورد و تابش های فرابنفش (تغییرات حوی) باردار می‌شوند و مقاومت هوا را که عایق است می شکنند و در نتیجه ها رسانا می‌شود و سپس تخلیه الکتریکی صورت می گیرد که ممکن است این تخلیه بین دو ابر یا ابر و زمین باشد . مقاومت هوا در قسمت های مختلف متفاوت است مثلا در بعضی نقاط رطوبت هوا کمتر و در بعضی نقاط دیگر بیشتر می باشد و یا عوامل دیگر که باعث تغییر این مقاومت می‌شوند در نتیجه انتشار جریان الکتریکی به صورت مستقیم نیست و کنگره ای می‌شود .
رعد چگونه بوجود می آید ؟
در اثر عبور بارهای الکتریکی گرمای شدیدی به وجود می آید و انرژی الکتریکی به گرما تبدیل می‌شود . گرمای حاصل هوای اطراف را به شدت منبسط می‌کند و برخودر لایه های مولکول های هوا تولید صدا می‌کند . ضمن این که خود عمل تخلیه الکتریکی نیز با تولید صدا همراه است .
دانش ( science )

💻 آموزش کوتاه کردن لینک های بلند و امنیت لینک های کوتاه شده

💢 بیشترین میزان استفاده از سرویس های کوتاه کننده لینک ، به منظور اشتراک گذاری لینک ها در شبکه های اجتماعیست. مخصوصا سایت هایی که محدودیت ارسال کاراکتر دارند ؛ مثل توییتر که اجازه ارسال بیش از 140 کاراکتر را نمیدهد، یا در قسمت توضیحات عکس ها در تلگرام که کارکتر های محدودی می توان تایپ کرد.

💠 در اینجا سه سایت کوتاه کننده لینک و نحوه کار با آنها را شرح می دهیم و در انتها درباره امنیت لینک های کوتاه شده توضیح می دهیم.

🆔 @iran_science

1⃣ سایت زیر شاخه گوگل

🔗 http://goo.gl

🔹 پس از ورود به این وبسایت یک تکست باکسیست که باید لینک بلند را در آن وارد مشاهده می کنید.

🔹 پس از وارد کردن لینک بلند در این قسمت روی دکمه Shorten کلیک کنید تا لینک کوتاه شده در طرف دیگر به طور خودکار برای شما نمایش داده شود.

⬅ اگر شما یه اکانت در گوگل داشته باشید ، این سرویس آرشیوی از لینک های بلندی ( Long URL ) که به لینک های کوتاه ( Short URL ) تبدیل شده اند را برای شما جمع آوری میکند تا اگر در دفعات بعدی به آنها نیازی داشتید، بتوانید از آنها استفاده کنید .

همچنین در ستون دیگری زمانی که از عملیات کوتاه سازی هر لینک میگذرد ، نمایش داده خواهد شد ( Created ).

ستون بعدی ، به شما خواهد گفت که روی هر لینک کوتاه شده ای که به اشتراک گذاشته اید ، چند بار کلیک شده است ( Clicks ).

2⃣ سایت ow

🔗 http://ow.ly

🔸 پس از ورود به این وبسایت همانند سایت گوگل در قسمت تکست باکسیست لینک بلند خود را وارد کرده و بر روی دکمه Shrink URL کلیک نمایید.

⬅ در این قسمت برای اطمینان از اینکه شما ربات نیستید یک سرگرمی در نظر گرفته شده است.

روی START کلیک کنید و پازل را کامل کنید.

پس از مشاهده پیغام Game Complete بر روی Continue کلیک کنید تا لینک کوتاه شده برای شما نمایش داده شود.

3⃣ سایت bitly

🔗 https://bitly.com

🔹 در این سایت نیز مانند نمونه های قبل لینک بلند خود را در تکست باکسیست وارد کرده و بر روی SHORTEN کلیک نمایید.

⬅ همچنین می توانید با عضویت در این سایت از امکانات مختلف آن بهره مند شوید.

🆔 @iran_science

✅ اطمینان از امنیت لینک های کوتاه شده

🔐 تعداد سرویسهای تحت وبی که با بهره گیری از آنها بتوانید از بی‌خطر بودن لینکهای کوتاه شده اطمینان حاصل کنید کم نیستند اما هنگامی که صحبت از امنیت آنلاین می‌شود بهتر است گزینه های مختلفی را مدنظر قرار دهید تا از آلوده شدن به بدافزارها یا سرقت اطلاعات شخصیتان جلوگیری شود.

📍 سرویس URL Uncover به شما امکان وارد کردن آدرس کوتاه شده را از 100 سرویس کوتاه کننده لینک مختلف می دهد. بعد از وارد کردن آدرس ، تصویری از وب سایت مورد نظر ، لینک کامل ، کلمات کلیدی موجود در صفحه و البته عبارتی که نشان دهنده امنیت یا مخرب بودن آن سایت است به شما نشان داده خواهد شد. عبارت سبز رنگ “Green” توسط سرویسی قدرتمند یعنی McAfee Site Advisor پشتیبانی می‌شود.

🔗 http://www.uncoverurl.com/

🔷 کانال دانش، دریچه ای به علم نوین 🔷

✔ Telegram.me/Iran_Science
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

🌌 کشف کم‌نورترین کهکشان مشاهده شده در جهان اولیه

⬅️ ناسا موفق به شناسایی کم‌نورترین جسم مشاهده شده در جهان اولیه شده که کهکشانی در 13.8 میلیارد سال پیش یعنی 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ است.

🆔 @iran_science

🔷 این کهکشان که با نیروی ترکیبی تلسکوپ‌های فضایی هابل و اسپیتزر شناسایی شده، نخستین نمونه شناسایی شده توسط آن‌ها نیست اما نشانگر گروه کوچک و کم‌نورتری از کهکشان‌های بتازگی شکل گرفته است که تا کنون تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده‌اند.

🔶 این یافته‌ها، درک جدیدی را از چگونگی شکل‌گیری کهکشان‌های اولیه ارائه می‌دهد. این کشف برای نخستین بار به دانشمندان اجازه داد تا ویژگی‌های کم‌نورترین اجسام شکل‌گرفته پس از انفجار بزرگ را بررسی کنند.

🔷 این کهکشان که « تانیا» به معنی نوزاد در زبان سرخپوستی نام گرفته است، از لحاظ اندازه شبیه کهکشان‌های ماهواره‌ای راه شیری است و متخصصان تصور می‌کنند این کهکشان، احتمالا هسته در حال رشدی است که احتمالا به یک کهکشان بزرگ و کامل تبدیل خواهد شد.

✅ ستاره‌شناسان امیدوارند که تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از راه‌اندازی در سال 2018، آن‌ها را قادر سازد تا مراحل جنینی تولد کهکشان را که کمی پس از انفجار بزرگ بوده، مشاهده کنند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4780
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

🚀🚀 ورود کاوشگر ژاپن به مدار زهره

💠 آژانس اکتشافات فضایی ژاپن اعلام کرد که کاوشگر فضایی «آکاتسوکی » در دومین تلاش خود توانست با موفقیت به مدار اطراف سیاره زهره راه یابد.

🆔 @iran_science

🔴 اولین پرتاب این کاوشگر به 7 دسامبر سال 2010 بازمی‌گردد که نقص در عملکرد موتور اصلی، فضاپیما را به مدار و نزدیکی خورشید بازگرداند.

🔵 این فضاپیمای بدون سرنشین با موفقیت رانشگرهای سیستم کمکی کنترل واکنش خود را در ساعت23:51 روشن کرد. این مانور توسط مرکز فضایی Usuda ژاپن و مرکز شبکه فضای دور دست کانبرا کنترل می‌شد. پس از تکمیل فرآیند روشن شدن ، آکاتسوکی برای اجرای مانور دوم با کسب دستور از زمین، تغییر وضعیت داد. این مانور دوم در صورتی اتفاق می‌افتد که اولین مانور کافی نباشد؛ در غیر این صورت اثبات شده که امری غیرضروری است.

⚫️ کاوشگر فضایی آکاتسوکی از مرکز فضایی تانگاشیما در ژاپن در 21 ماه مه سال 2010 بر روی موشک H-IIA 202 همراه با بادبان خورشیدی IKAROS به فضا پرتاب شد.این کاوشگر که دارای سه دوربین مادون قرمز، یک تصویرساز فرا بنفش، یک دوربین شب تابه و رعد و برق و یک نوسان ساز فوق العاده پایدار برای مشاهدات رادیویی است، با هدف مطالعه جو زهره و به امید پیش‌بینی رفتار آن، به فضا پرتاب شد.

⚪️ اما فضا‌پیما نتوانست طبق برنامه ریزی مجددا ارتباط برقرار کند و تیم کنترل ماموریت بعدها دریافت فضا پیما از مسیر خارج شده و در حالت امن قرار گرفته است.

🔴 مسافت سنجی از مدار نشان داد که موتور تترو اکسید هیدرازین / نیتروژن اصلی، خیلی زود و در عرض 3 دقیقه خاموش شد و آکاتسوکی را به مدار خورشید مرکزی بازگرداند. مهندسان بعدا مشخص کردند که مشکل در نقص دریچه هلیوم است که میزان زیادی اکسید کننده را به داخل محفظه احتراق موتور فرستاده است که این امر سبب گرم شدن بیش از حد و آسیب رساندن به موتور می‌شود.

🔵 سازمان فضایی ژاپن برای نجات این ماموریت، فضاپیما را به خواب زمستانی فرستاد و از هشت رانشگر RCS برای تغییر مسیر آکاتسوکی و ارسال آن به مسیری که آن را به زهره برساند استفاده کرد، که این روش جواب داد.

✅ جاکسا JAXA می گوید که دو روز آینده را صرف ایجاد پارامترهای مدار جدید قبل از شروع مشاهدات سیاره ای خواهد کرد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 https://spaceflightnow.com/2015/12/06/japanese-space-probe-to-steer-into-orbit-around-venus/
دانش ( science )

#گزارش

⁉️ چطور می توان تفاوتی بین یک فرزند #معلول و سالم قائل نشد؟

📺 به بهانه #روز_جهانی_معلولان ( 12 آذر - 3 دسامبر )، #آناهیتا_شمس به یکی از مشکلاتی نگاه کرده که در مورد بسیاری از این شهروندان صدق می کند. بعضی خانواده ها بین فرزندانشان #تفاوت قائل میشوند و به فرزندی که #ناتوانی_جسمی یا ذهنی دارد توجه کافی نمی کنند. اما استثنا هم کم نیست.

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

👫 دانشمندان می‌توانند از اثر انگشت، جنسیت را تشخیص دهند 👓

💢 شاید اثر انگشت خیلی منحصر به‌فرد باشد اما همین اثر انگشت بدون وجود برخی داده‌های از پیش‌تعیین شده، کمکی به شناسایی فرد نمی‌کند. این بار دانشمندان موفق شده‌اند با تحلیل شیمیایی اثر انگشت، جنسیت شخص را شناسایی می‌کنند.

✅ تیمی از محققان دانشگاه آلبانی روشی را ابداع کرده‌اند که از ترکیبات شیمیایی اثر انگشت برای تعیین جنسیت استفاده می‌کند. محققان دریافته‌اند که تفاوت ظریفی میان غلظت آمینو اسید در پوست زنان و مردان وجود دارد و سطح آمینو اسید عرق زنان دو برابر سطح آمینو اسید در عرق مردان است.

🆔 @iran_science

✅✅ آنها در این روش، اثر انگشتی را روی یک قطعه‌‌ پلاستیکی قرار دادند تا با محلول هیدروکلریک اسید شسته و سپس گرما داده شود. این فرایند آمینو اسید‌‌های موجود در محلول را وادار به واکنش کرد که منجر به شناسایی جنسیت صاحب اثر انگشت شد.

⬅ محققان این روش را در موارد مختلف از جمله برای تشخیص جنسیت اثر انگشت روی در، صفحه کامپیوتر و سطوح دیگر به کار بردند و متوجه شدند که این روش در 99 درصد موارد درست جواب می‌دهد.

💬 مترجم: نسترن صائبی / آنا

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://gizmodo.com/scientists-can-now-establish-your-gender-from-a-fingerp-1744868760

🔗 http://dx.doi.org/10.1021/acs.analchem.5b03323
دانش ( science )

💥 #اصلاح_ژن - یا توانایی دست بردن در DNA - در حال متحول کردن شناخت ما از #حیات #انسان است.

════════ @iran_science ════════

✅ با این علم حتی می توان #اختلالات_ژنتیکی مادر زادی را #درمان کرد. دانشمندان از سراسر جهان در واشنگتن گرد آمده اند تا درباره ابعاد اصلاح ژن، و احتمال لزوم تعیین محدودیت ها در تحقیقات گفت و گو کنند...

#گزارش "فرگس والش" را مشاهده کنید.

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

📅 امروز سه شنبه

☀ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

🌐 8 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

یکی از ویژگیهای آدم باهوش آن است که فکرش را از مسیر جاده های فرسوده شده توسط ذهنهای عوام گذر ندهد.(اسیر عادتهای ذهنی عوام نشود.)

– استندال –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🚀 یک ماهواره نظامی پیشرفته روسیه در پی ماموریت ناموفقش در روز شنبه (5 دسامبر) قرار است به زودی به زمین سقوط کند.

◀ فضاپیمای سنجش از راه دور Kanopus-ST پس از پرتاب از مرکز فضایی پلستسک در شمال غرب روسیه نتوانست طبق برنامه‌ریزی از مرحله بالایی موشک حامل سایوز2 جدا شود و یکی از چهار قفل نگهدارنده ماهواره دچار نقص فنی شد.

🆔 @iran_science

⬅ ماهواره Kanopus-ST یک فضاپیمای تجربی است که احتمالا برای آزمایش قابلیت پیگیری زیردریایی‌های دشمن طراحی شده است.

➰➰ داده های ردیابی جمع‌آوری شده توسط فرماندهی دفاع هوا و فضا آمریکای شمالی نشان داده که مرحله بالایی موشک سایوز به سمت مداری رفته که نزدیکترین نقطه آن به زمین در ارتفاعی حدود 104 کیلومتر است. این داده‌ها نشان می‌دهد که ماهواره Kanopus-ST بزودی و احتمالا در نیمکره جنوبی زمین سقوط خواهد کرد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://space.com/31307-russian-military-satellite-kanopus-launch-failure.html
دانش ( science )

🔷🔸🔷 چهره‌ای پنهان شده زیر پرتره مونالیزا کشف شد ‼️

✅ یک دانشمند فرانسوی می‌گوید با استفاده از تکنولوژی بازتاب نور توانسته پرتره دیگری را در زیر نقاشی مونالیزا، اثر داوینچی کشف کند.

💠 پاسکال کوت بیش از ۱۰ سال با استفاده از این تکنولوژی روی این تابلو تحقیق کرده است.

💠 او مدعی است نقاشی دیگری زیر نقاشی اصلی قرار دارد. در تصویری که آقای کوت به دست آورده چهره‌ای دیگری نیز دیده که خط نگاهش شبیه پرتره اصلی می‌شود.

🆔 @iran_science

🔴 موزه لوور، محل نگهداری مهمترین اثر داوینچی، هنور درباره ادعای آقای کوت نظری نداده است.

🔹 در تصویری آقای کوت فردی نشسته نشان داده می‌شود که شباهت زیادی به نقاشی اصلی دارد اما لبخند نمی‌زند.

🔹 دستاورد آقای کوت بحث‌های فراوانی میان کارشناسان هنری و متخصصان آثار داوینچی به راه انداخته است.

✔️ او با استفاده از تکنیکی که "روش تقویت لایه‌ای" نامگذاری شده بر روی این نقاشی تحقیق کرده است.

🔺 موزه لوور در سال ۲۰۰۴ به او اجازه داد که به این تابلو دسترسی داشته باشد.

🔹 تابلو نقاشی مونا لیزا که با نام لبخند ژوکوند هم شناخته می‌شود، رمزآلود ترین اثری هنری جهان است و تاکنون محققان زیادی وقت خود را صرف کشف هویت این زن و نسبتش با لئوناردو داوینچی کرده‎اند.

🔹 تاریخ خلق این اثری بین سال‌های ۱۵۰۳ تا ۱۵۱۷ تخمین زده می‌شود.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-35031997
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

🆔 @iran_science

برای نخستین بار "پانتون" ترکیبی از دو رنگ را به عنوان رنگ سال معرفی کرد: Rose Quartz و Serenity رنگ سال 2016 انتخاب شدند.
🆔 @iran_science

برای نخستین بار "پانتون" ترکیبی از دو رنگ را به عنوان رنگ سال معرفی کرد: Rose Quartz و Serenity رنگ سال 2016 انتخاب شدند.
دانش ( science )

🆔 @iran_science

Rose Quartz (a kind of mineral pink) and Serenity (a light blue).

🔗 https://www.pantone.com/color-of-the-year-2016
🆔 @iran_science

Rose Quartz (a kind of mineral pink) and Serenity (a light blue).

🔗 https://www.pantone.com/color-of-the-year-2016
دانش ( science )

📺 وقتی صحبت از معلولین میشود برخی تنها به ناتوان بودن این افراد نگاه میکنند و نه توانایی هایشان.

✔ #آناهیتا_شمس گزارشهایی تهیه کرده که تمرکز آنها بر روی توانایی معلولان است.

⬅ در اولین #گزارش آناهیتا سراغ مربی #بدنسازی رفته که بر روی صندلی چرخ دار است.

👓 #توانایی_معلولان

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

📅 امروز چهارشنبه

☀ ۱۸ آذر ۱۳۹۴

🌐 9 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

آدمیان از هیچ چیز روی زمین به اندازه ی تفکر نمی ترسند. بیشتر از نابودی حتی بیشتر از مرگ. تفکر، ویرانگر و طغیانگر است مهیب و هولناک است، تفکر نسبت به تعصبات، نهادهای جا افتاده و عادت های آسایش بخش، بی رحم است. تفکر به قعرِ جهنم سرک می کشد و نمی هراسد. تفکر عظیم، چابگ و آزاد است. نور جهان است و شکوه بشر!

– برتراند راسل –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

‼️ کشف ارتباط دو سویه یک ژن با سرطان پستان و آلزایمر

💠 پژوهشگران دریافتند ژن مرتبط با #سرطان_پستان و رحم موسوم به BRCA1 که با آنجلینا جولی بیشتر شناخته شده، با بیماری #آلزایمر نیز مرتبط است.

🆔 @iran_science

🔶 محققان دانشگاه ایندیانا در تحقیقات خود نشان دادند که این ژن از اهمیت بالایی در عملکرد عادی بدن برخوردار است. BRCA1 به پروتئینی که تحت پوشش آن است کمک می‌کند تا در #درمان #سرطان نقش ایفا کند زیرا به ترمیم #دی_ان_ای آسیب‌دیده کمک می‌کند.

🔷 این #پروتئین نقش مهمی در حصول اطمینان از ثبات ماده ژنتیکی سلول‌ها ایفا کرده و تا زمانی که ژن جهش نیافته، مشکلی ایجاد نمی‌کند. جهش از ترمیم دی‌ان‌ای آسیب‌دیده جلوگیری کرده و در نتیجه، سلول‌ها سرطانی می‌شوند.

🔶 به گفته متخصصان، این ژن در افرادی که جهش یافته، معیوب می‌شود. همچنین بطور کاملا کاربردی در بدن همه انسان‌ها وجود داشته و همه افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان نیستند.

🔷 اکنون محققان بر این باورند که BRCA1 با بیماری آلزایمر نیز مرتبط است. افراد دارای جهش ژنتیکی BRCA1 که در معرض خطر سرطان پستان و #تخمدان قرار دارند، همچنین دارای سطوح بسیار پایینی از پروتئین ناکارآمد که مشابه نمونه مشاهده شده در بیماری آلزایمر است.

✅ اگرچه در این تحقیق هیچ ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان و #زوال_عقل مشاهده نشده، اما محققان این کشف را شگفت‌انگیز خوانده‌اند.

🔰پزشکان امیدوارند که این تحقیق بتواند به آن‌ها در یافتن راهی برای افزایش سطوح این ژن تا سطح عادی به منظور توقف ابتلای افراد به آلزایمر کمک کند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.dailymail.co.uk/health/article-3339670/Could-Angelina-Jolie-gene-increase-risk-dementia-BRCA1-gene-drives-breast-cancer-linked-Alzheimer-s.html
دانش ( science )

📣خوانش امواج مغزی با استفاده از الگوی فعالیت نورون‌ها

💠 دانشمندان برای اولین ‌بار موفق به دریافت و ذخیره سیگنال‌های مغزی مگس میوه شدند.

🆔 @iran_science

🔴 دانشمندان با استفاده از تکنولوژی مواد فلورسنت یا بازتابنده نور موفق به کشف ارتباط بین سلول‌های مغزی مگس میوه شدند.

🔵 به کمک فناوری نشانه‌گذاری فلورسنت می‌توان از جریان عصبی موجود در مغز مگس در طول 10 دقیقه تا یک ساعت آگاه شد.

🔴 دکتر مارکو گالیو، متخصص نوروبیولوژی از دانشگاه ایلینوی ایالات متحده در مورد این دستاورد علمی اظهار کرد: در مطالعات ما مشخص شد که می‌توان الگوهای فعالیت بین نورون‌ها در مغز را شناسایی کرد. در واقع با کشف الگوهای فعالیت نورون‌ها می‌توان فعالیت مغزی را در زیر میکروسکوپ به صورت تصویری رنگی مشاهده کرد.

🔵 وی در ادامه افزود: هر نورون مغزی با ارسال اطلاعات به نورون همسایه از طریق اتصال معروف به سیناپس، مقداری ماده شیمیایی را نیز منتقل می‌کند و با ارسال پیام عصبی بین نورون‌ها می‌توان به کمک آشکارسازهای فلورسنت فعالیت آنها را رصد کرد.

⬅️ محققان با افزودن مواد فلورسنتی با رنگ‌های مختلف در قسمت‌های مختلف مغز، واکنش مگس به تغییرات محیط، رایحه و دما را بررسی کردند.

✅ آنها امیدوارند تا با این مطالعه از نحوه عملکرد مغز در یادگیری و خاطرات انسان‌ آگاهی بیشتری داشته باشند تا در مواقع بحران با دانش کامل‌تری مغز آسیب‌دیده را درمان کنند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3345835/Reading-mind-FRUIT-FLY-Scientists-eavesdrop-signals-messages-sent-inside-insect-s-brain.html
دانش ( science )

🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷

💢 عمل جراحی مغز بدون القاء بیهوشی کامل و با قابلیت ارتباط با بیمار حین عمل جراحی (Awake Craniotomy) در اصفهان انجام شد.

جزئیات بیشتر::: http://www.irna.ir/fa/News/81870703/
دانش ( science )

Chemistry Today - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 60 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Chemistry Today - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 60 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

http://94.23.158.58/englishmagazines/ChemistryToday2015@englishmagazines.rar
دانش ( science )

http://94.23.158.58/englishmagazines/ChemistryToday2015@englishmagazines.rar
دانش ( science )

Physics For You - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 61,4 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Physics For You - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 61,4 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

http://94.23.158.58/englishmagazines/PhysicsForYou2015@englishmagazines.rar
دانش ( science )

Biology Today - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 119,7 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Biology Today - 2015 Full Year Issues Collection
English | 12 issues | True PDF | 119,7 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

http://94.23.158.58/englishmagazines/BiologyToday2015@englishmagazines.rar
دانش ( science )

سری سالانه سه مجله علمی برای علاقه مندان 👆👆

به دو صورت، دانلود مستقیم از تلگرام و لینک دانلود

با تشکر از کانال English Magazines
دانش ( science )

#آیا_میدانستید ...

🔗 http://dx.doi.org/10.1371/journal.pgen.1004525

🔷 کانال دانش، دریچه ای به علم نوین 🔷

✔ Telegram.me/Iran_Science
#آیا_میدانستید ...

🔗 http://dx.doi.org/10.1371/journal.pgen.1004525

🔷 کانال دانش، دریچه ای به علم نوین 🔷

✔ Telegram.me/Iran_Science
دانش ( science )

🎬 دانلود مستند Particle Fever 2013

این #مستند درباره‌ی پروژه‌ی عظیمی است که ده‌ها سال کار دانشمندان، صرف چند میلیون دلار هزینه و بخش بزرگی از خاک سوییس را مشغول خود کرده بود. همه‌ی این پروژه برای یافتن ذره‌ای بسیار کوچک طرح‌ریزی شده بود؛ ذره‌ای که آن را با نام «بوزون هیگز» می‌شناسیم؛ ذره‌ای زیراتمی که دانشمندان معتقدند کلید درک جهان است...

════════ @iran_science ════════

■ نام مستند: Particle Fever
■ ژانر : فیزیک ذرات، فیزیک
■ سال پخش: ۲۰۱۳
■ فرمت فایل : MP4
■ کیفیت : ۷۲۰ بلوری | عالی
■ حجم: ۷۵۵ مگابایت

● دانلود مستند: http://ow.ly/VFA07

● دانلود زیرنویس فارسی: http://ow.ly/VFAid

📤 فرستنده: @R_Researcher
دانش ( science )

📅 امروز پنجشنبه

☀ ۱۹ آذر ۱۳۹۴

🌐 10 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

واقعیت آن است که ماده در اصل تهی است، هنگامی که دو اتم خیلی نزدیک شوند یا از یکدیگر دور خواهند شد یا به شکلی مولکولی پایدار به هم می پیوندند. زمانی که اتمها باهم برخورد کرده و الکترونهای نایکسانشان باهم مشترک شوند تشکیل یک جسم را میدهند و دلیل اینکه ما اجسام را جامد تصور میکنیم این است که الکترونهای کمابیش یکسان، این اجسام و بدن ما همدیگر را پس میزنند و این توهمی بیش نیست.

– میچیو کاکو –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🚘 خودوریی که با امواج مغز حرکت می‌کند‼️

✅ نخستین خودروی هدایت‌شونده به وسیله امواج مغزی توسط پژوهشگران شهر «تیانجین» کشور چین تولید شد.

🔹 این محققان که از دانشگاه «نانکای» در شهر بندری تیانجین در شمال شرقی چین هستند دو سال برای تحقق بخشیدن به این ایده وقت صرف کردند.

☑️ با قراردادن تجهیزات سیگنال‌خوان مغز بر روی سر، راننده می‌تواند خودرو را به جلو و عقب هدایت کند، متوقف کند، قفل کند و از حالت قفل خارج کند بدون اینکه دست یا پایش را حرکت دهد.

✔ یکی از محققان به نام «ژانگ ژائو» می‌گوید که این تجهیزات شامل شانزده حسگر هستند که سیگنال‌های مغزنگاری یا الکتروانسفالوگرافی را از مغز راننده دریافت می‌کنند. آنها یک برنامه کامپیوتری ساخته‌اند که سیگنال‌های مربوط را انتخاب کرده و ترجمه می‌کند و بدین ترتیب خودرو را کنترل می‌کند.

🆔 @iran_science

💭 ژانگ ژائو می‌افزاید: «سیگنال‌های الکتروانسفالوگرافی به وسیله این تجهیزات انتخاب شده و به وسیله بی‌سیم به رایانه فرستاده می‌شوند. رایانه این سیگنال‌ها را تحلیل می‌کند تا قصد فرد را تشخیص دهد. سپس آنها را به فرمان‌های هدایت خودرو ترجمه می‌کند. هدف اصلی این فرایند تحلیل سیگنال‌های الکتروانسفالوگرافی است که به وسیله رایانه انجام می‌شود.»

🔹 «دوان فنگ» استادیار دانشکده مهندسی کنترل و علوم رایانه این دانشگاه، سرپرستی تیم پژوهشگران را بر عهده دارد. او تاکید می‌کند که هدف این فناوری خدمت به بشریت است و اینکه ممکن است به زودی این فناوری را با خودروهای بدون راننده، مثل خودروی گوگل، ترکیب کرد: «از آنجایی که درک بهتر عملکردهای مربوط به کنترل مغز با کمک خودروهای بدون راننده امکان‌پذیر است توسعه بیشتر این خودرو‌ها سودمند خواهد بود. به هر حال، خودرو‌ها، چه بی‌راننده چه با راننده، برای خدمت به مردم هستند. بنابراین، نیازهای مردم باید تشخیص داده شود. هدف پروژه ما خدمت بهتر به بشریت است.»

🔹 به گفته وی، فناوری رابط دستگاه و مغز می‌تواند در آینده آثار فوق‌العاده‌ای داشته باشد. برای مثال، می‌تواند به راننده‌ای که پشت فرمان دچار خواب‌آلودگی شده است، هشدار دهد یا به راننده‌ای که تعادل خود را از دست داده است در ترمزگیری کمک کند.

🔺 پژوهشگران می‌گویند ایده اولیه این کار با کمک به افراد معلول برای هدایت خودرو شکل گرفت.

💭 ژانگ می‌گوید: «دو نقطه شروع در این پروژه وجود دارد. یک روش رانندگی بدون استفاده از دست یا پا برای افراد معلول، و دیگری یک روش رانندگی جدید و عقلانی‌تر برای افراد سالم.»

💠 در حال حاضر، این خودرو فقط می‌تواند در مسیر مستقیم حرکت کند و برنامه‌ای نیز برای تولید انبوه آن وجود ندارد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://reuters.com/article/idUSKBN0TQ23620151207
دانش ( science )

🔴🔴 حل معمای نقطه سفید سرس‼️

💠 به نظر می‌رسد دانشمندان درنهایت توانسته‌اند منشأ منطقه مرموز درخشان سطح سیاره کوتوله سرس را کشف کنند.

🆔 @iran_science

🔶 بر اساس داده‌های فضاپیمای سپیده‌دم یا داون (Dawn) احتمالا منشأ این درخشش سطحی، نمک است. ترکیبی از یخ آب و سنگ و نمک ترکیبی را روی سطح سرس به وجود آورده است که وقتی زیر تابش نور خورشید قرار می‌گیرد، یخ آن تبخیر شده و نوعی مه رقیق را بر فراز دو دهانه بزرگ سرس به وجود می‌آورد که به شکل نقاط درخشان سفید بر فراز این منطقه دیده می‌شوند.

🔷 این یافته اگرچه نوری بر معمایی قدیمی می‌اندازد اما پایان داستان نیست و محققان سپیده‌دم هنوز مطمئن نیستند چطور یخ، نمک و این مه رقیق با هم مرتبط هستند. به گفته یکی از محققان ارشد این گروه هنوز تصویر نهایی از وضعیت موجود ترسیم نشده است.

🔶 یکی دیگر از یافته‌های این گروه، خشت‌های غنی از آمونیاک روی سرس است. آمونیاک در نواحی سرد و بیرونی منظومه شمسی ماده‌ای رایج به شمار می‌رود اما در منطقه کمربند سیارک‌ها که سیاره کوتوله سرس در آن قرار دارد – جایی در بین مدار مریخ و مشتری – چندان به‌وفور یافت نمی‌شود و شاید وجود آمونیاک روی سرس نشانه آن باشد که این سیارک مقادیری از مواد سازنده خود را از قلمرو بیرونی منظومه شمسی جمع‌آوری کرده باشد. احتمال دیگر این است که زادگاه سرس جایی در ناحیه بیرونی منظومه شمسی و در فراسوی مدار نپتون بوده و بعدا و در طول زمان تحول منظومه شمسی این سیاره به سمت درون منظومه شمسی و کمربند سیارک‌ها مهاجرت کرده است.

🆔 @iran_science

⬅️ سرس با قطر 950 کیلومتر نه‌تنها بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی است که در اصل پیش سیاره‌ای به شمار می‌رود که بررسی آن می‌تواند اطلاعات زیادی درباره تحول و تکامل منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار دهد. برآوردهای جدید نشان می‌دهند که یک‌چهارم این سیاره کوتوله را آب تشکیل داده است که شاید به شکل لایه‌ای یخی در زیر پوسته تیره این جرم پنهان شده باشد.

✔️ نقاط درخشان سطحی سرس شاید نخستین سرنخ‌ها و شواهد مستقیم از یخ زیرسطحی این سیارک باشد. سپیده‌دم بیش از 130 نقطه درخشان سطحی را فهرست بندی کرده است که اغلب آن‌ها درون دهانه‌های یخی هستند. درخشان‌ترین آن‌ها درون دهانه اوکاتور است که 90.5 کیلومتر قطر دارد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/nature15754

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/nature16172
دانش ( science )

💊 خلق ژنتیکی پشه سترون برای مقابله با انگل مالاریا

☑️ دانشمندان بریتانیایی می گویند که با کمک شیوه های اصلاح ژنتیکی موفق به خلق یک پشه سترون شده اند که دستاورد مهمی در مبارزه با مالاریاست.

🔺 دانشمندان در نشریه "فناوری زیستی نیچر" می نویسند که هدف آنها ریشه کنی حشره ای است که مالاریا با نیش آن به انسان منتقل می شود.

🆔 @iran_science

🔷 دو نسخه از یک ژن جهش کرده باعث می شود که پشه ماده که حامل مالاریاست کاملا نابارور شود. اما یک نسخه کافی است تا پشه مادر یا پدر آن را به نسل بعدی منتقل کنند. اما همین باید برای گسترش دایمی ژن سترون کننده در سراسر جمعیت پشه ها به طوری که در نهایت بسیار کم شود یا از میان رود کافی باشد.

🔶 این نابودی به پشه های بومی حامل انگل مالاریا محدود خواهد بود. با این حال تیم محقق در امپریال کالج لندن می گوید که آزمایش های ایمنی بیشتری لازم است، و یک دهه طول خواهد کشید تا پشه اصلاح شده در طبیعت رها شود.

🔴 کلاه گذاشتن سر طبیعت 🎩

🔹 پشه اصلاح شده همچنان می تواند انگل بیماری خطرناک مالاریا را به انسان منتقل کند.

✅ ما پس از جفت گیری با پشه های معمولی یک کپی از ژن نابارور کننده نسل به نسل منتقل می شود و وقتی دو نسخه از این ژن به یک ماده منتقل شود سترون می شود. به این ترتیب میزبان انگل مالاریا در نهایت منقرض خواهد شد.

💠 تیم امپریال کالج گونه ای از پشه به نام آنوفیلیس گمبیا را که در جنوب صحرای آفریقا - جایی که مالاریا شایع - است،‌ آزمایش کرد. پشه اصلاح شده با پشه های معمولی نگهداری شد تا جفت گیری کنند.

🆔 @iran_science

🔰 به گفته دکتر تونی نولان و پروفسور آندریا کریسانتی از محققان تیم، ژن مزبور در طول پنج نسل به بیش از ۹۰ درصد پشه های نر و ماده منتقل شد. این کار با تکنیک موسوم به "محرک ژن" انجام شد که شانس وراثت یک ژن را بالا می برد.

🔺 بعضی کارشناسان نگرانند که نابودی پشه ها ممکن است توازن طبیعی محیط آنها را به هم بزند. اما پروفسور تونی نولان گفت که شیوه آنها نباید تاثیر بزرگی در کل جمعیت پشه ها داشته باشد؛ بلکه فقط پشه های حامل مالاریا را هدف می گیرد.

💭 او گفت:‌ "تقریبا ۳۴۰۰ گونه مختلف پشه در جهان وجود دارد و درحالی که آنوفیلیس گمبیا یک حامل مهم مالاریا است، فقط یکی از ۸۰۰ گونه پشه در آفریقاست، بنابراین تار و مار کردن آن در برخی نواحی مشخص نباید تاثیر قابل توجهی بر اکوسیستم بومی داشته باشد."

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.bbc.com/news/health-35024794
دانش ( science )

❓ فرق آنفلوانزای فصلی با آنفلوانزای خوکی چیست؟

⬅️ با شیوع آنفلوآنزای موسوم به خوکی در جنوب شرقی ایران، وزارت بهداشت ایران می‌گوید این بیماری را باید آنفلوآنزای فصلی نامید نه آنفلوآنزای خوکی.

💭 به گفته دکتر محمود نبوی معاون مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران بیماری فعلی را بهتر است آنفلوآنزای فصلی نامید نه آنفلوآنزای خوکی:
"آنفلوآنزای خوکی از اول غلط بوده است چرا که در سال ۲۰۰۹ که این آنفلوآنزا نامگذاری شد دارای ژن‌های انسان و پرنده‌ها نیز بود لذا بعد از حالت پاندمیک درآمد و به آنفلوآنزای فصلی تبدیل شد."

🆔 @iran_science

💭 دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران هم می‌گوید منظور از آنفلوانزای خوکی همان آنفلوانزای فصلی است:
"سه دسته ویروس عامل آنفلوآنزاهای فصلی هستند. ویروس H۱N۱ ، ویروس H۳N۲ و ویروس آنفلوانزای B که البته این ویروس‌ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شوند ولی آنچه که الان در جهان شایع است همین سه دسته ویروس هستند."

⬅ "در میان این سه ویروس، ویروس آنفلوآنزای H۱N۱ که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوآنزای کشور را تشکیل می‌دهد از بیماری‌زایی و شدت بیشتری برخوردار است و البته تعداد موارد مرگ ناشی از این همه‌گیری با سال‌های گذشته تاکنون تفاوت چندانی نداشته است که نگرانی ایجاد کند."

🆔 @iran_science

✅ زیرگونه فعلی H۱N۱ که هم‌اکنون باعث بیماری شده در سال ۲۰۰۹ شناخته شد و چون این ویروس شباهت زیادی به ویروسی داشت که در خوک ایجاد آنفلوآنزا می‌کرد آنفلوآنزای خوکی نامیده شد و چون ویروس در مکزیک شناسایی شده بود به آن آنفلوآنزای مکزیکی هم گفتند.

✅ اما نام رسمی ویروس این بیماری در حال حاضر ویروس آنفلوآنزای A/H۱N۱pdm۰۹ است.

💠 سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که این ویروس اکنون در انسان ایجاد بیماری می‌کند با این حال در سایت این سازمان هنور نام آنفلوآنزای خوکی دیده می‌شود.

✔️ اما وزارت بهداشت آمریکا [۱] نام آن را در سایت خود به H۱N۱ تغییر داده و ذکر کرده که در ابتدا به آن آنفلوآنزای خوکی اطلاق می‌شده است.

✔️ در بریتانیا هم هر دو نام در سایت دولت و سایت بهداشت و درمان ملی بریتانیا [۲] به کار می‌رود.

☑️ آنفلوآنزای خوکی نام رسانه‌ای این بیماری است و نباید این شبهه را ایجاد کند که این بیماری چیزی متفاوت با همان آنفلوآنزاهایی است که هر سال در فصل سرد شیوع پیدا می‌کنند و برای همه آشنا هستند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

۱- http://www.flu.gov/about_the_flu/h1n1/index.html

۲- http://www.nhs.uk/Conditions/pandemic-flu/Pages/Introduction.aspx
دانش ( science )

🔰 توصیه‌هایی برای بهره‌مند شدن از خواب آرام و راحت

💠 بخش بزرگی از عمر انسان در #خواب می‌گذرد. خواب آرام و راحت برای برخی مردم رویایی است که به راحتی نمی‌توانند به آن دست یابند. بسیاری پیوسته از مشکل بی‌خوابی یا #بدخوابی رنج می‌برند. تغییر عادت گاهی می‌تواند مؤثر باشد.

■ سعی کنید زمانی بخوابید که واقعا خسته هستید و خواب به سراغتان آمده است.

■ سعی کنید در زمان خوابیدن و بیدارشدن نظمی به وجود بیاورید.

■ با توجه به تأثیر بیدارکننده نوشیدنی‌هایی کافئین‌دار مانند قهوه، چای سیاه و سبز، کوکاکولا و همچنین نوشابه‌های انرژی‌زا بهتر است که ۴ تا ۶ ساعت پیش از خوابیدن، از صرف آنها پرهیز شود.

🆔 @iran_science

■ شب‌ها، به ویژه پیش از رفتن به رختخواب از کشیدن #سیگار و مصرف #دخانیات پرهیز کنید.

■ توجه کنید که اتاق خواب شما به اندازه کافی آرام، کم‌سروصدا و تاریک باشد. اگر محیط اطراف پرسروصدا است، از گوشگیر استفاده کنید.

■ سعی کنید، دمای اتاق خواب شما نه گرم باشد و نه سرد. دمای مطلوب اتاق خواب ۱۸ درجه سانتیگراد است.

■ اگر چه #ورزش در رفع استرس مؤثر است، اما بکوشید از تحرکات ورزشی شدید پیش از رفتن به خواب خودداری کنید، چرا که اینگونه تحرکات باعث گردش بیشتر و سریعتر خون می‌شود.

■ از خواب طولانی خلال روز پرهیز کنید. خواب بعدازظهر بهتر است که بیشتر از یک ربع طول نکشد.

🆔 @iran_science

■ اگرچه تماشای تلویزیون، مطالعه یا حتی کار با لپ‌تاپ در بستر می‌تواند با راحتی همراه باشد، اما به افرادی که دچار بدخوابی یا بی‌خوابی هستند، توصیه می‌شود که از این کار چشم بپوشند. بکوشید به بدن خود عادت دهید که تخت فقط برای خواب و استراحت است.

■ درصورتی که هنگام خوابیدن ناآرام هستید و پیوسته در تخت می‌غلتید، بهتر است که دائم به ساعت نگاه نکنید، چون بیش از پیش زیر فشار عصبی قرار می‌گیرد و دشوارتر به خواب می‌روید.

■ اگر حس می‌کنید که خوابتان نمی‌رود، سعی نکنید به زور بخوابید. بهتر است بلند شوید و خود را با چیزی سرگرم کنید، تا به طور طبیعی خسته شوید و خوابتان بگیرد. یک فنجان چای غیرسیاه یا غیرسبز می‌تواند تأثیری آرام‌بخش و خواب‌آور داشته باشد.

■ آیا بی‌خوابی و بدخوابی شما به خاطر این است که پیوسته به مسائل و کارهایی فکر می‌کنید که در روزهای بعد قرار است انجام دهید؟ در این صورت بهتر است یک دفترچه کوچک کنار تختتان داشته باشید و این کارها یا مشغله‌های ذهنی را یادداشت کنید. با همین کار این مشغله‌ها کوچکتر می‌شوند.

🔘 کانال دانش، دریچه ای به علم نوین 🔘

➕ Telegram.me/IRAN_SCIENCE
دانش ( science )

📅 امروز جمعه

☀ ۲۰ آذر ۱۳۹۴

🌐 11 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

مشکل بیشتر مردم این است که به جای مغزشان، با امیدها و نگرانی ها یا آرزوهایشان فکر می کنند.

– ویل دورانت –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

◾️ تحقق پدیده درهم‌تنیدگی اتم‌ها در دمای اتاق

💠 محققان موفق به انجام پدیده موسوم به درهم‌ تنیدگی کوانتومی در شرایط اتاق شدند که می‌توان از آن برای کاربردهای حیرت‌انگیزی در فناوری اطلاعات استفاده کرد. امکان ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا در فضایی بسیاری کم یکی از مزایای این فناوری است.

🆔 @iran_science

🔶 ذرات بسیار‌کوچک غیرقابل پیش‌بینی هستند، این ذرات در یک لحظه می‌توانند در دو یا چند مکان باشند و حتی در جایی به دام بی افتند که اقدامات روی یک ذره می‌تواند روی جفت آن در سراسر جهان تاثیر بگذارد. فیزیکدانان اخیرا موفق شدند هزاران اتم را در دمای اتاق جفت کنند. پیش‌از‌این، این اتم‌ها تنها در دماهایی بسیار سرد تاحد دمای میعان هلیوم جفت می‌شدند.

🔷 طبق گفته محققان این دستاورد جدید می‌تواند روزی برای عکسبرداری حساس‌تر رزونانس مغناطیسی (MRI)، رایانه‌های بسیار قدرتمند‌ کوانتومی و حتی شبکه‌های ارتباطات کوانتومی غیرقابل‌ نفوذ توسط فناوری‌های شناخته‌شده استفاده شود.

🔶 فیزیک کوانتوم چگونگی رفتار همه ذرات شناخته‌شده را توضیح می‌دهد. امتیاز کلیدی فیزیک کوانتومی این‌جا است که جهان در ابعاد کوچک بسیار نامعلوم است. برای مثال، اتم‌ها و دیگر اجزای سازنده کهکشان درواقع در وضعیت گذرایی موسوم به وضعیت برهم‌نهی (superposition) قرار دارند. بدین‌معنی که این ذرات می‌توانند در یک لحظه در دو یا چند مکان باشند.

🔷 درهم‌تنیدگی، کلیدی برای محاسبات کوانتومی متکی بر بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت‌ها است که در حالت برهم‌نهی کیوبیت‌ها در یک لحظه می‌توانند هر دو وضعیت "روشن" و "خاموش" را اختیار کنند. اگر دو کیوبیت در حالت برهم‌نهی باشند بدان معنی ‌است که گنجایش ذخیره‌سازی چهار بیت را دارند. در اصل، تحقیقات قبلی نشان‌ می‌دهد که یک رایانه کوانتومی با 300 کیوبیت می‌تواند در یک لحظه محاسبات بیشتری را نسبت به تعداد کل اتم‌های موجود در جهان انجام‌ دهد.

💭 به‌گفته دیوید آشالوم ، فیزیکدان تجربی دانشگاه شیکاگو (University of Chicago)، دانشمندان علاوه ‌بر کیوبیت‌های میکروسکوپی درپی گرفتارکردن گروه‌های ماکروسکوپی هستند تا بتوانند پیغام‌های بسیار بزرگ‌تر و قابل‌تشخیص‌تری تولید کنند.

⬅️ بااین‌حال، مغناطیس و حرارت می‌توانند به‌راحتی فرایند این درهم‌تنیدگی را مختل‌ کنند. برای به دام‌انداختن گروه‌های ماکروسکوپی، تحقیقات قبلی از دمای فوق سرد در حدود منفی 454 درجه فارنهایت (منفی 270 درجه سانتیگراد) و میدان مغناطیسی قوی‌تر، از نوع استفاده‌شده در اسکن MRI معمولی استفاده کردند. در‌حال‌حاضر دانشمندان، ذرات ماکروسکوپی را در دمای اتاق با استفاده از میدان مغناطیسی ضعیف درحد آهنربای یخچال گرفتار کرده‌اند.

🆔 @iran_science

✅ روش جدید به جای دمای بسیار‌ سرد از نور لیزر مادون‌قرمز برای تنظیم بخش‌های مغناطیسی هزاران الکترون و هسته اتمی در یک قطعه سیلیکون کاربیدی استفاده ‌می‌کند. سپس با استفاده از پالس‌های الکترومغناطیسی بسیار شبیه به اسکن MRI ذرات را در فضایی به اندازه 40 میکرون‌ مکعب که حدود نصف اندازه یک سلول‌ قرمز خون است گرفتار می‌کنند.

🌐 دانشمندان یافته‌های خود را در مجله Science Advances چاپ‌ کرده‌اند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.livescience.com/52912-atoms-entangled-at-room-temperature.html
دانش ( science )

🔰 فـــراتـــر از افـــــق 🔰

💠 از مجموعه کلیپ‌های سمفونی علم 💠

📤 فرستنده: mrs.Negar 📤

🔷 کانال دانش، دریچه ای به خرد و آگاهی 🔷

➕ Telegram.me/IRAN_SCIENCE

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

🔵 پنج جانوری که منبع الهام تکنولوژی بوده‌اند 🔴

● دانشمندانی که دریافته اند چگونه مارها بر روی شکم‌شان می خزند امیدوارند که این کشف بتواند به آنها در تولید سطوح و رنگ هایی که به آسانی از بین نمی رود، کمک کند.

● این گروه از محققان امیدوارند که بتوانند از لایه روغنی که سطح شکم مارها را پوشانده الهام گرفته و مواد تازه سختی تولید کنند.

● اما این نخستین بار نیست که بشر از جانوران الهام می‌گیرد و چیزی تازه می‌سازد. در این مطلب به پنج نمونه جالب اشاره می‌کنیم.

🆔 @iran_science

◾️ پـرنـده مـاهی‌خـورک ◾️

🔷 یک مهندس ژاپنی که در راه‌آهن کار می‌کرد و به پرنده‌ها علاقه داشت، با دیدن منقار ماهی‌خورک فکری به سرش زد که یکی از مسائل قطارهای سریع السیر را حل کرد.

🔹 اولین قطارهای سریع السیر پرسروصدا بودند، به‌ویژه در داخل تونل. قطاری که وارد تونل می‌شود، هوای پیش رویش فشرده می‌شود. در قطارهای اولیه وقتی قطار از تونل خارج می‌شد صدای بلند ناهنجاری ایجاد می‌کرد.

🔹 مهندس پرنده‌دوست از روی منقار ماهی‌خورک یک دماغه دراز و تیز برای قطار سریع طراحی کرد، که وقتی از تونل خارج می‌شود هوای جلویش به تدریج خارج شود و آن صدای مهیب را ندهد.

🆔 @iran_science

◾️ نـهـنـگ کــوهان‌دار ◾️

🔶 نهنگ کوهان‌دار با وجود سنگینی، شناگر قابلی است.

🔸 دانشمندی به نام فرانک فیش متوجه شد روی لبه جلویی باله این نهنگ‌ها دندانه‌دندانه است، و این برآمدگی‌ها کمک می‌کند سریع‌تر شنا کنند و آسان‌تر تغییر مسیر بدهند.

🔸 آقای فیش این الگو را روی لبه تیغه‌های توربین‌های بادی پیاده کرد. نتیجه این شد که وقتی جهت باد عوض می‌شد، توربین سریع‌تر حرکت می‌کرد و توان بیشتری تولید می‌کرد.

🆔 @iran_science

◾️ مـارمــولـــک ◾️

🔷 پای مارمولک طوری است که می‌تواند به سطح زیرش بچسبد.

🔹 اخیرا دانشمندان کشف کرده‌اند این ویژگی از هزاران موی بسیار نازک کش‌مانند روی پای مارمولک ناشی می‌شود.

🔹 یک تیم آمریکایی با الهام از این کشف دست‌کشی تولید کرده که صخره‌نوردان می‌توانند به کمک آن از دیواره‌های عمودی بالا بروند.

🔹 هدف این گروه این است که نظامی‌ها بتوانند از سطوح شیب‌دار و سخت، یا ساختمان‌ها و دیوارهای بلند بالا بروند.

🆔 @iran_science

◾️ ســــگ ◾️

🔶 ولکرو یا بست قلاب‌دار اختراع یک مهندی سوییسی است به نام جورج دی مسترال.

🔸 داستان از این قرار است که آقای مسترال که با سگش در مناطق آلپ پیاده روی می کرد، به هنگام بازگشت دریافت که به پوست سگ میوه‌های ریز تیغ‌دار چسبیده.

🔸 او از فرو رفتن موها و تیغ‌های در هم الهام گرفت و ولکرو را ساخت، که سال‌هاست در چیزهایی که قرار است آسان بچسبند و آسان جدا شوند استفاده می‌شود.

🆔 @iran_science

◾️ کــوســـه ◾️

🔷 کوسه‌ها پوست عجیبی دارند. جوری است که خزه و موجودات ریز دریایی به آن نمی‌چسبند. طرحی دندانه‌دندانه دارد که اصطکاک را کم می‌کند و باعث می‌شود کوسه آسان‌تر شنا کند.

🔹 این ویژگی نخستین بار توجه دانشمندان ناسا را جلب کرد. از روی آن یک روکش خاص ساختند. که این روکش در زیر قایق‌های آمریکایی که در رقابت‌های المپیک شرکت می‌کردند استقاده شد. به این طریق قایق ها می توانستند سریع‌تر حرکت کنند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.bbc.co.uk/newsround/34592574
دانش ( science )

🔰 #مصاحبه_درباره_اوتیسم 🔰

✔️ آیا آلودگی هوا تاثیری بر #اوتیسم دارد؟

✔️ چه بیماریهایی را نباید با اتیسم اشتباه گرفت؟

✔️ اگر فرزند اول اتیسم داشته باشد چقدر ممکن است فرزندهای بعدی به این اختلال دچار بشوند؟

🔷 کانال دانش، دریچه ای به خرد و آگاهی 🔷

➕ Telegram.me/IRAN_SCIENCE

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

✅ پژوهشگران آمریکایی بیمارستان رزولت در پژوهش‌های خود دریافتند هدف داشتن در زندگی با کاهش خطر مرگ و میر و بیماری‌های قلبی مرتبط است.

🆔 @iran_science

✅ تحلیل داده‌ها نشان می‌داد، افرادی که برای زندگی‌شان هدفی تعیین کرده بودند کمتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند. این خطر برای افرادی که انگیزه‌ای بسیار قوی برای زندگی دارند، یک پنجم سایر افراد گزارش شده است.

🌐 نتایج این پژوهش در مجله " Journal of Biobehavioral Medicine " منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151203112844.htm

🔗 http://dx.doi.org/10.1097/PSY.0000000000000274
دانش ( science )

👓 @written_wall

● Anthony Hopkins

> we are dying from everything. we are slowly killing ourselves by thinking about everything. Think. Think. Think. ....
you can never trust the human mind anyway. it's a death trap

● #آنتونی_هاپکینز

> ما برای هرچیزی میمیریم. ما خودمون رو اروم با فکر کردن به هر چیزی می کشیم.
فکر کن... فکر کن...فکر کن...
تو هیچ وقت نمیتونی به هیچ طریقی به ذهن بشر اعتماد کنی.
این فریب مرگه...
دانش ( science )

✅ بر اساس یافته‌های یک مطالعه جدید، بیش از 9 ساعت خواب شبانگاهی به همراه نشستن زیاد در طی روز می‌تواند ترکیبی بسیار خطرناک برای سلامتی باشد.

🆔 @iran_science

⬅️ پژوهشگران به این نتیجه رسیدند فردی که بیش از 9 ساعت در شب خوابیده و سبک زندگی غیرفعالی دارد چهار برابر بیشتر از سایرین در معرض مرگ زودرس قرار دارد. البته این به شرطی است که عادت‌های ناسالمی نظیر مصرف دخانیات و یا مواد مخدر را نداشته باشد.

➰➰ همچنین معیار زندگی کم تحرک در این مطالعه، نشستن بیش از 7 ساعت در روز و نیز تحرک بدنی کمتر از 150 دقیقه در هفته بود.

════════ @iran_science ════════

🔗 http://ndtv.com/health/9-hour-sleep-and-sitting-for-long-will-kill-you-early-1253242
دانش ( science )

🎥 بیرون کشیدن #کرم_آسکاریس از کبد 🎥

🚨 مشاهده این ویدیو برای همه پیشنهاد نمی شود

📤 فرستنده: sadra 📤

🔷 کانال دانش، دریچه ای به خرد و آگاهی 🔷

➕ Telegram.me/IRAN_SCIENCE

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

🚨 مشاهده این ویدیو برای همه پیشنهاد نمی شود 🚨
دانش ( science )

👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆

🚀 مقدمات رفتن به فضا چیست؟

در این ویدیوی کوتاه که پنجره‌ای‌ست به روی مراحل مختلف آمادگی برای رفتن به فضا، با تیم پیک، فضانورد بریتانیایی، همراه می‌شویم.

برگرفته از: @written_wall
دانش ( science )

📅 امروز شنبه

☀ ۲۱ آذر ۱۳۹۴

🌐 12 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

جهان مکان بسیار بزرگی است. اگر فقط ما وجود داشته باشیم به نظر می رسد فضا بطور اسفناکی هدر رفته است.

– کارل سیگن –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

⌚️ تغییر ژنتیکی ساعت زیستی باکتری‌ها ⌚️

✅ پژوهشگران موفق شدند با تغییر ژنتیکی باکتری‌ها، وابستگی آنها به نور را از بین برده و در مقابل، آنها را به مصرف قند عادت دهند.

■ بسیاری از فرآیندهای بدن ما تابع ریتمی طبیعی و شبانه روزی است که در اصطلاح، ساعت درونی نامیده می‌شود. به همین دلیل است که در برخی ساعات بیداری، قلب بیشترین کارایی را دارد و در ساعاتی دیگر نیز بدن خواب را ترجیح می‌دهد.

🆔 @iran_science

■ اما این چرخه شبانه روزی به انسان محدود نمی‌شود و حتی باکتری‌های نیز از چنین چرخه‌ای برخوردارند. در مطالعه‌ای جدید، پژوهشگران توانستند نوعی جدید از باکتری تولید کنند که می‌تواند روندی بر خلاف این ساعت درونی داشته باشند. گفتنی است پروتئین ساعت زیستی می‌تواند فعالیت‌های متابولیسمی درون سلول را ارزیابی کند.

■ سینانوباکتری‌ها که در دریاها نیز یافت می‌شوند، به صورت طبیعی از شیوه فتوسنتز استفاده می‌کنند. به همین دلیل، انرژی سلول این باکتری در طی روز زیاد و در طی شب نیز اندک است. در واقع باکتری‌های فتوسنتزی، شب‌ها انرژی کمی داشته و روزها به جذب مواد غذایی می‌پردازند که این روند توسط چرخه شبانه روزی یا همان ساعت درونی آنها کنترل می‌شود.

■ اما در این میان، گروهی از پژوهشگران با استفاده از شیوه مهندسی زیستی، باکتری فتوسنتزی را تغییر دادند تا به جای اتکا به نور خروشید، به مصرف قند بپردازد.

■ این کار فقط با تغییر ژن انتقال دهنده قند صورت گرفت و به این ترتیب بود که روند زندگی باکتری به کلی تغییر کرد و به همان شیوه‌ای که صدها میلیون سال قبل داشت (یعنی عدم اتکا به نور خروشید و مصرف مواد قندی) بازگشت.

■ این یافته نشان می‌دهد که ساعت درونی سیانوباکتری‌ها می‌تواند متابولیسم درونی آن را حتی خارج از چهارچوب فتوسنتز نیز سازماندهی کند.

■ این یافته می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد. یکی از این کاربردها احتمالا در زمینه ساخت رایانه‌های زیستی است. در این صورت می‌توان مدارهای الکتریکی ساخت که انجام اقدامات مختلف در آن به باکتری‌هایی با ساعت‌های درونی مختلف وابسته باشد.

🆔 @iran_science

■ بررسی‌های پژوهشگران دیگر تاکنون نشان داده است که مولکول‌های موجود در ساعت زیستی پستانداران نیز به متابولیسم آنها حساس است. با این وجود متابولیسم ما همانند متابولیسم سیناباکتر آن قدرها نیز با نور روز وابسته نیست. در واقع ساعت درونی ما به گونه‌ای فرگشت یافته که بتواند تاریکی و روشنایی روز را احساس کند.

■ شاید به همین دلیل باشد که شبکه‌های عصبی مشخصی در مغز ما برای دریافت نور روز از شبکیه و نیز ارسال سیگنال‌های زمان‌دهی به اندام‌های بدن وجود دارد. در یک کلام، ساعت درونی ما ترکیبی از متابولیسم و نیز قرارگیری در معرض نور است.

■ همچنین باکتری‌های موجود در سیستم گوارش نیز احتمالا سازوکاری شبیه به سیانوباکترها دارند، زیرا در طی روز غذا دریافت می‌کنند و در طی شب نیز معمولاً چیزی به آنها نمی‌رسد. با این وجود هنوز مشخص نیست که باکتری‌های درون بدن انسان چگونه زمان را حس می‌کنند.

🌐 این پژوهش در نشریه Cell Reports منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151210124546.htm
دانش ( science )

New Scientist - 12 December 2015
English | 60 pages | True PDF | 12.00 Mb
New Scientist - 12 December 2015
English | 60 pages | True PDF | 12.00 Mb
دانش ( science )

👥👤👥👤👥👤👥👤

❗️مغز مردان زودتر از زنان پیر می‌شود

💠 پژوهشگران مجارستانی دریافتند که مغز مردان در مقایسه با زنان زودتر پیر می‌شود.

🆔 @iran_science

🔵 محققان متوجه شدند که مردان، ماده خاکستری بیشتری از مغزشان را در هسته دمی و حجم پوتامن _ قسمتی از مغز که با پردازش احساسات و حرکت در ارتباط است_ در مقایسه با زنان می‌دهند؛ این امر نشان‌دهنده تأثیر پیری و جنسیت بر ساختارهای تحت قشری مغز است.

🔴 محققان خاطرنشان کرده‌اند که تغییرات ساختار تحت قشری مغز با چندین اختلال عصبی از قبیل بیماری پارکینسون، اختلال بیش فعالی با کمبود توجه و غیره مرتبط است. درک این تغییرات می‌تواند بینش جدیدی را در تشخیص زودتر این اختلالات فراهم کند.

🔵 علاوه بر این پژوهشگران متوجه شدند که تالاموس هم از این تغییرات وابسته به جنس در امان نیست. این غده ایستگاه رله (انتقال) اصلی مغز برای عبور اطلاعات در اطراف مغز است.

🔴 محققان اظهار کرده‌اند که یافته‌های حاصل از این پژوهش می‌تواند در درمان سایر بیماری‌های عصبی نظیر اختلال کم‌توجّهی - بیش‌فعالی موسوم به ADHD نیز مؤثر باشد.

🌐 این پژوهش در مجله " Brain Imaging and Behaviour " منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26572143

🔗 http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11682-015-9468-3
دانش ( science )

به در خواست کاربران محترم این مطلب بازنشر شد. 👇👇

پل ارتباطی با ما : @call_science
دانش ( science )

#اینفوگرافیک / پس از مرگ چه اتفاقی برای بدن تان می افتد؟

🔍 روی تصویر بزرگ نمایی کنید

🔷 کاری از کانال دانش 🔷

Telegram.me/iran_science
#اینفوگرافیک / پس از مرگ چه اتفاقی برای بدن تان می افتد؟

🔍 روی تصویر بزرگ نمایی کنید

🔷 کاری از کانال دانش 🔷

Telegram.me/iran_science
دانش ( science )

❓چگونه آب از سطح زحل فرار می‌کند؟

✅ یکی از استادان اخترفیزیک دانشگاه مونتانا درطی مطالعه‌ای دریافته است که چگونه یون‌های آب از سطح سیاره زحل فرار می‌کنند.

🆔 @iran_science

🔰 پروفسور دنیل رزینفلد یکی از اعضای تیم تحقیقاتی کاسینی‌باشد. کاسینی یکی از کاوشگرهای تحت مدیریت ناسا است و در رابطه با زحل مطالعاتی را انجام می‌دهد. این کاوشگر از سال 2004 به طور مداوم اطلاعاتی را در مورد سیاره زحل جمع‌آوری می‌کند.

⬅️ یکی از ابزارهای کاسینی ابزار اندازه‌گیری مگنتوسفر سیاره و ذرات بارداری تحت عنوان پلاسما است که توسط میدان‌های مغناطیسی در فضای اطراف زحل به دام افتاده‌اند. یکی از اکتشافات قبلی کاسینی این است که پلاسمای زحل حاوی یون‌های آبی است که از قمر زحل (انسالادوس ) مشتق شده‌اند. پژوهشگران با آگاهی از این مساله که یون‌های آب نمی‌توانند به طور نامحدود تجمع پیدا کنند، توضیح می‌دهند که چگونه یون‌های آب از مگنتوسفر زحل فرار می‌کنند.

🔶 در مقاله منتشر شده نویسندگان توضیح داده‌اند که پلاسما به دنبال جایی است که در نقطه اتصال مجدد، مگنتوسفر را تخلیه کند و معمولا این کار را در جایی که میدان مغناطیسی در یک محیط قطع می‌شود و به میدان مغناطیسی در محیط دیگر متصل می‌شود، انجام می‌دهد. پژوهشگران کشف کرده‌اند که در مورد سیاره زحل، نقطه اتصال مجدد در پشت این سیاره و جایی که مغناطیس‌های آن با میدان‌ مغناطیسی بادهای خورشیدی در ارتباط است واقع شده است.

🆔 @iran_science

🔷 رزینفلد در این باره می‌گوید: وضعیت موجود بسیار شبیه فلکه یا میدان خیابان‌ها است؛ زمانیکه شما وارد این میدان می‌شوید نقاط خروج شما محدود می‌شود. همچنین او می‌گوید: در صورتی که نتوانید نقطه خروج را پیدا کنید شما به حرکتتان در داخل این حلقه ادامه خواهید داد. بنابراین پلاسمای اطراف زحل در داخل این حلقه دوار گیر می‌افتد. ما فرض می‌کنیم که پلاسما باید به هر طریقی فرار کند، اما یافتن نقطه فرار بسیار سخت است.

☑️ زحل یکی از سیاره‌هایی است که به سرعت در حال چرخش است. بنابراین این کشف به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا در مورد فیزیک اجرامی که به سرعت در حال چرخشند مانند مشتری، ستاره‌ها و اخترها و جزئیات نحوه کارکرد آنها اطلاعات مفیدی کسب کنند.

💭 رزینفلد در انتها می‌گوید: شناسایی محل اتصال مجدد برای ما بسیار هیجان انگیز است زیرا اتصال مجدد یکی از اهداف فیزیک پلاسما است.

🌐 این یافته ها در مجله Nature Physics منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencenewsline.com/news/2015120403570031.html
دانش ( science )

به درخواست کاربران محترم این مطلب باز نشر شد 👇👇

پل ارتباطی با ما: @call_science
دانش ( science )

🆔 @iran_science                        مقدار هورمون های موثر در احساسات مختلف
🆔 @iran_science مقدار هورمون های موثر در احساسات مختلف
دانش ( science )

📣 بازیابی حافظه با ژن درمانی

✅ محققان دانشگاه فلوریدا یک روش #ژن_درمانی ابداع کردند که امکان #بازیابی_حافظه را فراهم می کند.

💠 هورمون استروژن در سلامت مغز و توانایی برقراری ارتباط آن با اندام ها و در نتیجه شکل گیری خاطرات تاثیر مهمی دارد. این ارتباطات با عنوان plasticity شناخته می شود.

🆔 @iran_science

🔶 با افزایش سن زنان، به ویژه با شروع دوران #یائسگی، از میزان اثرگذاری استروژن بر مغز کاسته می شود، در حالی که کاهش میزان این هورمون می تواند منجر به از بین رفتن plasticity و اختلال حافظه شود.

🔷 برای حل مشکل، از ابتدای دوران یائسگی که معمولا از سن 50 سال آغاز می شود، هورمون درمانی می تواند نقش موثری در کاهش آسیب های مغزی ناشی از کمبود هورمون داشته و مانع ابتلا به بیماری هایی مانند #آلزایمر شود. اما این شیوه درمان نیز تنها تا 65 سالگی موثر است و پس از آن تاثیر خود را از دست می دهد.

🔶 محققان دانشگاه فلوریدا برای حل مشکل به سراغ ژن درمانی رفتند تا بتوانند مدت زمان عملکرد موثر دو گیرنده هورمون استروژن را در هیپوکامپ افزایش دهند. این بخش از مغز وظیفه حفظ و مدیریت حافظه انسان را بر عهده دارد.

⬅️ در این تحقیقات 72 موش آزمایشگاهی پا به سن گذاشته، در قالب دو گروه مجزا مورد مطالعه قرار گرفتند. در یکی از این گروه ها با درمان ژنتیکی طول عملکرد دریافت کننده های #هیپوکامپ افزایش یافت و گروه دیگر بدون استفاده از این درمان مورد مطالعه قرار گرفتند.

✔️ محققان با انجام این تحقیقات، درک بهتری از چگونگی بازیابی حافظه و سلامت مغز توسط هورمون استروژن به دست آوردند و انتظار دارند در دراز مدت بتوانند گیرنده های استروژن مغز انسان را به نحو موثری تقویت کنند.

🌐 گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The Journal of Neuroscience منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151208184341.htm
دانش ( science )

🎥 چگونگی بروز #حمله_قلبی 👆

✔️ Telegram.me/IRAN_SCIENCE
دانش ( science )

🐩 توله سگ هایی که از طریق لقاح مصنوعی متولد شدند

💠 دانشمندان برای اولین بار، از طریق #لقاح_مصنوعی ، یا همان آی وی اف، ۷ توله سگ به دنیا آوردند. این ۷ توله، در آزمایشگاه لقاح پیدا کردند و بعد به #رحم یک سگ ماده منتقل شدند. محققان می گویند این موفقیت، به حفظ نژادهایی در خطر #انقراض و #درمان #بیماری ها ارثی سگها کمک می کند.

#گزارش رعنا رحیم پور را مشاهده کنید.

🔷 کانال دانش، دریچه ای به خرد و آگاهی 🔷

Telegram.me/IRAN_SCIENCE

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

📅 امروز یکشنبه

☀ ۲۲ آذر ۱۳۹۴

🌐 13 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

وقتی چیزی را بررسی می کنید، فقط و فقط از خود بپرسید حقایق چیست! نگذارید آنچه دوست دارید حقیقت باشد، یا آنچه حقیقت داشتنش خوب بنظر می رسد شما را منحرف کند.

– برتراند راسل –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

📣 چاقی 'بزرگترین خطر' برای سلامت زنان است

🔶 مشاور ارشد پزشکی دولت انگلیس در گزارش سالانه خود چاقی را بزرگترین خطر برای سلامتی زنان و نسل‌های آینده توصیف کرده است.

🔷 سالی دیویس، در این گزارش که به سلامت زنان اختصاص داشت، از دولت انگلیس خواسته این موضوع را خطر ملی تلقی و برای پیشگیری از این "فاجعه در حال گسترش" اقدام کند.

🆔 @iran_science

🔶 در این گزارش پیشگیری از چاقی برای تمام جمعیت انگلیس موضوعی جدی قلمداد شده اما متذکر شده این موضوع در مورد زنان اهمیت ویژه‌ای دارد چون بیشتر از مردان باعث کوتاه شدن عمر آنها می‌شود.

⬅️ در انگلیس در سال ۲۰۱۳، ۶۴ درصد زنان ۳۴ تا ۴۴ سال و ۷۱ درصد زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله اضافه وزن داشتند یا چاق بودند.

🔷 خانم دیویس تاکید کرده زنان برای سلامتی خود، فرزندان و نوه هایشان باید مواظب سلامت جسمی و روانی خود در دوران حاملگی باشند چون این دوران می تواند تاثیر ماندگار بر سلامت مادر و جنین بگذارد و برای مثال احتمال دیابت را در فرزند افزایش دهد.

🔶 تحقیقات نشان می‌دهند چاقی مادر در دوران بارداری احتمال سقط یا نارس متولد شدن جنین را هم افزایش می‌دهد.

🔷 خانم دیویس همچنین گفته است که قصد دارد این باور نادرست را که مادر باردار باید بجای دو نفر غذا بخورد ریشه‌کن کند، مادر باردار باید یک تغذیه سالم و متعادل داشته باشد، میوه و سبزیجات زیاد مصرف کند و از مصرف الکل یا کشیدن سیگار پرهیز کند.

🔶 در این گزارش بر اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام اختلالات خوردن (بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و بی اختیاری در خوردن) تاکید شده چرا که این اختلالات بیشتر در زنان دیده می‌‍شوند.

🆔 @iran_science

🔷 مشاور ارشد پزشکی دولت انگلیس همچنین به این موضوع اشاره کرده که بیماری‌های زنان نباید تابو باشند و رنان باید بتوانند براحتی درباره آنها صحبت کنند و کمک بخواهند.

🔶 از جمله مشکلات زنان که مطرح نمی شود، بی اختیاری ادرار و مدفوع است، در بریتانیا بیش از پنج میلیون زن دچار این مشکل هستند که می‌تواند تاثیری عمیق بر کیفیت زندگی آنان بگذارد.

🔷 موضوع دیگر یائسگی است و این گزارش از مدیران و کارفرمایان خواسته شرایطی را فراهم کنند که زنان در محیط کار بتوانند بدون شرمساری این موضوع را با آنها درمیان بگذارند و به این ترتیب هم سلامت زنان و سلامت کار بهبود پیدا کند.

🔶 این گزارش همچنین به اهمیت تشخیص زودهنگام و درمان سرطان های زنان بویژه سرطان تخمدان پرداخته است.

✔️ از موارد دیگری که این گزارش به دولت انگلیس پیشنهاد کرده این است که کادر درمانی و بهداشتی برای شناسایی خشونت خانگی، خشونت علیه زنان، ختنه زنان و خشونت جنسی آموزش ببینند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

http://www.bbc.com/news/health-35061167
دانش ( science )

🌙🌙🌙🌙🌙🌙

روسیه به دنبال ساخت پایگاه دائمی در ماه تا 2030

💠 سازمان فضایی روسیه در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک پایگاه سرنشین‌دار دائمی در ماه است که ماژول‌های آن بر روی شش موشک جداگانه به فضا ارسال خواهند شد.

🆔 @iran_science

🔵 این کشور در حال ساخت موشک حامل Angara-A5V برای ارسال قطعات به ماه است. هنگامی که اجزای این پایگاه به ماه منتقل شدند، مونتاژ آن برای 10 سال ادامه خواهد یافت

🔴 روسیه قرار است در سال 2024 یک ماهنورد را به قمر زمین بفرستد تا مناطق احتمالی را بررسی کند و سپس در سال 2030 یک انسان را بر روی ماه فرود بیاورد.

🔵 به گفته آژانس خبری دولتی Tass، ساخت ماهنورد لونا 25 در حال حاضر آغاز شده است.

🔴 مسکو پیش از این گفته بود که قصد دارد این پایگاه را بصورت دائمی بسازد.

🔵 سال گذشته دیمیتری روگوزین، معاون نخست‌وزیر روسیه اظهار کرد: ما برای همیشه به ماه خواهیم آمد.

💭 وی افزود: ماه یک نقطه میانی در رقابت نیست. ماموریت ما یک هدف جداگانه و حتی جامع است. منطقی است که حدود 10 یا 20 پرواز به ماه انجام شود و سپس به مقصد مریخ یا سیارکها پرواز کنیم. این فرآیند دارای سرآغاز بوده اما پایانی ندارد. ما برای همیشه به ماه می‌آییم.

⬅️ این در حالیست که آمریکا بیشتر بر روی مریخ متمرکز بوده که قابل سکونت‌ترین سیاره در منظومه شمسی پس از زمین است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3344818/Russia-conquer-moon-2030-Nation-says-s-planning-permanent-manned-base-lunar-surface.html
دانش ( science )

ساروس 11 منتشر شد !
فایل را از کانال ماهنامه نجومی ساروس دانلود کنید.
@sarosmagazine
ساروس 11 منتشر شد !
فایل را از کانال ماهنامه نجومی ساروس دانلود کنید.
@sarosmagazine